02:00:11 16.06.2026
Stiri

Trei consilieri socialiști au rămas fără mandate

Politică 03.10.2013 15:29 Vizualizări2484
Trei consilieri socialiști au rămas fără mandate

Comisia Electorală Centrală (CEC) a retras mandatele a trei consilieri socialiști din satul Baurci, Comrat, care nu s-au prezentat la ședințele Consiliului sătesc.

Potrivit CEC-ului, Ivan Calpacci, Andrei Gaidarji și Ivan Telpiz au lipsit nemotivat de la trei ședințe consecutive ale consiliului. După lipsirea acestora de mandate, locurile vacante la primărie au fost ocupate de alte trei persoane din lista candidaților suplianți ai Partidului Socialiștilor care au aceleași nume cu aleșii locali „demiși”: Dmitri Calpacci, Dmitri Gaidarji și Inga Telpiz.

De asemenea, Comisia Electorală Centrală i-a retras la 1 octombrie mandatul de consilier unui reprezentant al Partidului Liberal Democrat care la fel a lipsit nemotivat de la ședințele Consiliului sătesc.

Autor: Stela Mihailovici
Stiri relevante
Top stiri
15.06.2026 08:44 535 Horoscopul zilei 15.06.2026
14.06.2026 08:40 1043 Horoscopul zilei 14.06.2026
13.06.2026 08:30 1605 Horoscopul zilei 13.06.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.16 1 USD 17.36 1 RON 3.85 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte