02:01:27 07.05.2026
Stiri

Schimbare la McDonald's, după 40 de ani: Compania renunţă la colaborarea cu Heinz

Economie 27.10.2013 09:29 Vizualizări589
Schimbare la McDonald's, după 40 de ani: Compania renunţă la colaborarea cu Heinz

McDonald's va renunţa la colaborarea pe care o are de peste 40 de ani cu Heinz, cel mai mare producător de ketchup din lume.

Măsura înseamnă că toate restaurantele McDonald's din lume vor renunţa să mai servească ketchup Heinz alături de produselele companiei, scrie Huffington Post, citat de Mediafax.

„Apreciem relaţia pe care am menţinut-o cu Heinz mai bine de 40 de ani. Ca urmare a recentelor schimbări de management de la Heinz, am luat decizia de a ne transfera afacerea către alţi furnizori. McDonald's şi Heinz vor colabora pentru a asigura o tranziţie cât mai bună şi suntem siguri că acest lucru nu va avea impact asupra clienţilor şi asupra produselor McDonald's", a informat lanţul de restaurante fast-food.

Există zvonuri conform cărora despărţirea este urmarea numirii lui Bernardo Hees în funcţia de CEO Heinz. Anterior, Hees a fost CEO la rivalul principal al McDonald's, Burger King.

Reprezentanţii McDonald's au refuzat să spună ce companie va furniza ketchup pentru produsele sale pe viitor.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.17 1 USD 17.11 1 RON 3.83 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte