Stiri

Șef de la Procuratura Anticorupție, DEMIS. A scăpat ieftin!

Anticorupție 30.05.2014 11:31 Vizualizări5569
Șef de la Procuratura Anticorupție, DEMIS. A scăpat ieftin! radiochisinau.md

Procurorul Vsevolod Ivanov a pierdut interimatul funcției de adjunct al procurorului în Procuratura Anticorupție după ce a fost sancționat disciplinar cu mustrare. Acesta a scăpat ușor, deoarece risca și dosar penal pentru trafic de influență și corupere pasivă în proporții deosebit de mari.

În octombrie 2013, Secţia conducere a urmăririi penale în organele centrale ale Ministerului Afacerilor Interne şi Serviciului Vamal a pornit o anchetă în baza unei bănuieli rezonabile de comitere a infracţiunilor de trafic de influență și corupere pasivă în proporții mari în care era vizat Ivanov.

Un cetățean s-a plâns la Procuratura Anticorupție că un angajat al Centrului Național Anticorupție îi cere bani pentru a nu iniţia investigaţii pe faptul efectuării unor transferuri „dubioase” de bani. Deși reclamantul avea drept probă o înregistrare telefonică care-l încrimina pe ofițerul CNA, procurorul Vsevolod Ivanov nu a înregistrat corespunzător plângerea cetățeanului și nu a examinat înregistrările convorbirilor telefonice.

Ulterior, Ivanov a încercat să obțină 30 de mii de euro, printr-un intermediar, de la ofițerul CNA care fusese „turnat” la Procuratură, pentru a nu iniția investigații în baza plângerii depuse pe numele său. Procurorii dețin înregistrări ale convorbirilor telefonice prin care Ivanov ducea tratative de obținere a banilor, însă acestea nu au fost admise ca probă la dosar, deoarece au fost obţinute în afara urmăririi penale şi fără autorizarea judecătorului de instrucţie. La 21 decembrie 2013, procurorii au emis o ordonanţă de refuz în pornirea urmăririi penale inițiate în cazul lui Ivanov pentru că nu ar exista faptul infracţiunii.

Deși a scăpat de dosar penal, Ivanov a fost sancționat de Colegiul Disciplinar al Procuraturii Generale. Acesta a primit o mustrare, pentru că „nu şi-a îndeplinit corespunzător obligaţiile de serviciu şi a încălcat Codul de etică al procurorului”. Ivanov a avut tupeul să conteste decizia Colegiului Disciplinar, însă, după examinarea dosarului, decizia a rămas neschimbată. La 15 aprilie curent, Consiliul Superior al Procurorilor i-a cerut procurorului general ca Vsevolod Ivanov să nu mai dețină interimatul funcţiei de adjunct al procurorului Procuraturii Anticorupţie. Solicitarea a fost acceptată de Corneliu Gurin.

Numele procurorului Anticorupţie Vsevolod Ivanov a apărut anterior într-o investigație realizată de Jurnal TV. Acesta era criticat pentru faptul că și-a luat la preţ redus un apartament de 87 de metri pătraţi în „blocul procurorilor”, deşi avea în proprietate alte trei apartamente.

Autor: Stela Mihailovici
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.98 1 USD 17.32 1 RON 3.81 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri