01:49:39 14.05.2026
Stiri

Se schimbă HARTA Europei?! Decizia care provoacă STUPOARE în lume. Putin este pregătit să dea APROBAREA

Știri 20.10.2015 11:11 Vizualizări3103
Se schimbă HARTA Europei?! Decizia care provoacă STUPOARE în lume. Putin este pregătit să dea APROBAREA

Liderul Osetiei de Sud, Leonid Tibilov, a anunţat luni la Moscova că intenţionează să organizeze un referendum în privinţa alipirii regiunii separatiste proruse georgiene la teritoriul Federaţiei Ruse, informează Interfax, citat de gandul.info.

„Reunificarea cu Rusia este un vis mai vechi al poporului sud-osetin care s-a lovit timp de două secole de şovinismul georgian”, a afirmat Tibilov în timpul unei întâlniri cu consilierul prezidenţial rus Vladislav Surkov.

„Realităţile politice de astăzi sunt de aşa natură încât să putem face o alegere istorică. Trebuie să ne unim cu Rusia pentru a asigura securitatea şi prosperitatea Osetiei de Sud şi a poporului său”, a adăugat el, citat de rferl.org.

Pe 18 martie 2015, când s-a împlinit un an de la anexarea Crimeii de către Rusia, preşedintele Vladimir Putin şi liderul Osetiei de Sud, Leonid Tibilov, au semnat la Moscova un „tratat de alianţă şi integrare”, un document ce prevede în special crearea unui spaţiu de apărare şi securitate colectivă între Rusia şi regiunea separatistă prorusă georgiană, teritoriu a cărui independenţă a fost recunoscută de Moscova după războiul ruso-georgian din 2008.

De asemenea, un document similar a fost semnat în luna noiembrie a anului trecut şi cu Abhazia, celălalt teritoriu separatist prorus din Georgia, cele două „tratate de alianţă şi integrare” fiind promulgate de preşedintele rus în pofida criticilor venite din partea NATO şi UE, care au atras atenţia Moscovei că, prin acest demers, încalcă suveranitatea şi integritatea teritorială a Georgiei şi pune în pericol securitatea în regiune. Preşedintele georgian, Ghiorghi Margvelaşvili, avertiza la acea vreme că încheierea de către Moscova a unor astfel de „tratate” cu cele două regiuni georgiene înseamnă practic „un pas spre anexarea” acestor teritorii.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
13.05.2026 07:57 615 Horoscopul zilei 13.05.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.12 1 USD 17.18 1 RON 3.87 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte