04:06:09 23.05.2026
Stiri

VIDEO // Platon, care spune că NU ESTE CETĂȚEAN al R. Moldova, este așteptat la CEC pentru solicita înregistrarea grupului de inițiativă în susținerea candidaturii sale

Politică 09.09.2016 15:06 Vizualizări1917
VIDEO // Platon, care spune că NU ESTE CETĂȚEAN al R. Moldova, este așteptat la CEC pentru solicita înregistrarea grupului de inițiativă în susținerea candidaturii sale rise.md

UPDATE 15.27. Deparatmentul Instituții Penitenciare lasă să se înțeleagă că Platon nu are cum să ajungă la CEC. „Persoanele arestate pot fi escortate în afara instituţiei penitenciare, în condiţiile prevăzute la alin. (3) art. 304 al Codului de executare şi pct.9) al art. 187 al Codului de procedura penală şi doar la cererea organului de urmărire penală, a judecătorului de instrucţie sau a instanţei de judecată. Astfel, normele citate stabilesc expres subiecţii care sunt investiţi cu dreptul solicitării escortării din instituţia penitenciară a persoanelor arestate pentru a fi aduşi în faţa autorităţii respective. În acest context, DIP nu este în drept să execute solicitarea de escortare a unor persoane neabilitate cu un astfel de drept prin lege”, se arată într-un comunicat de presă al instituției.

Cei de la DIP au încercat să explice ce e cu carantina de la Penitenciarul nr. 13, care a fost instituită tocmai astăzi, când Platon a anunțat că vrea să meargă la CEC. „Referitor la acuzaţiile precum că administraţia Penitenciarului nr. 13, unde este deţinut Veaceslav Platon, a anunţat o procedură de deratizare şi a închis instituţia pentru toată ziua precizăm că astfel de măsuri se desfăşoară cu regularitate în fiecare lună. Dar motivul juridic este cel mentionat mai sus, nu cel utilizat în mod distorsionat”, mai spun cei de la DIP.

*********
Controversatul om de afaceri, Veaceslav Platon, care și-a anunțat intenția de a candida pentru funcția de președinte al R. Moldova, este așteptat în aceste momente la Comisia Electorală Centrală pentru a prinde ultima zi când își poate înregistra grupul de inițiativă pentru colectarea semnăturilor.

Amintim că, ieri, CEC a coordonat cu Departamentul Instituții Penitenciare escortarea lui Platon de la Penitenciarul nr. 13 la sediul instituției electorale pentru a depune actele necesare.

Totuși, se pare, Platon are șanse minime să ajungă la CEC, deoarece pe ușa instituției a apărut un anunț prin care administrația Penitenciarului nr. 13 anunță că astăzi e carantină și se interzic intrările sau ieșirile.

Anterior, Platon a declarat că a renunțat la cetățenia R. Moldova, iar autoritățile ucrainene au comis un abuz când au decis să-l extrădeze organelor de drept din țara noastră.



Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
22.05.2026 08:14 611 Horoscopul zilei 22.05.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.16 1 USD 17.36 1 RON 3.84 1 RUB 0.25 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte