Cina „Celor 28”. Ziua în care UE va încerca să țină piept lui Donald Trump
2344
sursa: google.ro Liderii ţărilor europene se întâlnesc miercuri seara la Sofia cu scopul de a stabili un răspuns colectiv al UE faţă de Statele Unite, în urma deciziilor contestate ale lui Donald Trump în dosarul nuclear iranian şi comerţului internaţional, relatează AFP, citată de News.ro.
Ei urmează să abordeze de asemenea baia de sânge din Fâşia Gaza, unde zeci de palestinieni au fost ucişi, prin împuşcare, de israelieni, de la inaugurarea, luni, a Ambasadei Statelor Unite la Ierusalim.
„Vom reflecta la recentele evoluţii internaţionale, mai ales după anunţurile preşedintelui Trump cu privire la Iran şi comerţ, dar şi la evenimentele mai recente şi dramatice din (Fâşia) Gaza”, a scris preşedintele Consiliului European Donald Tusk în invitaţia sa adresată Celor 28.
„Cina de lucru” a Celor 28, la Sofia, miercuri, este preludiul unui summit prevăzut joi cu omologii lor din şase ţări din Balcani - Albania, Bosnia-Herţegovina, Serbia, Muntenegru, Macedonia şi Kosovo - în vederea consolidării relaţiilor cu această regiune în care Rusia încearcă să-şi extindă influenţa.
„Este pentru prima oară de 15 ani când UE se întâşlneşte cu partenerii săi din regiune în acest format”, a subliniat o sursă europeană, precizând că problema extinderii Uniunii nu va fi abordată joi.
„Test de suveranitate”
Această întâlnire riscă însă să fie eclipsată de dezbateri pe tema relaţiilor transatlantice. Participanţii la cina de miercuri vor fi întrebaţi de presă despre discuţiile lor, în pofida faptului că nu este prevăzută vreo decizie concretă.
Cei 28 vor căuta să-şi afişeze unitatea în faţa provocărilor americane - mai ales cu privire la o retragere din acordul în dosarul nuclear iranian.
„Mi-ar plăcea ca dezbaterea noastră să reconfirme fără nicio ambiguitate că atât timp cât Iranul respectă dispoziţiile acordului, UE le va respecta la rându său”, a subliniat Tusk.
Liderul polonez le-a cerut celor trei state europene (E3) semnatare ale Acordului cu Iranul - Franţa, Regatul Unit şi Germania - să-şi prezinte evaluarea cu privire la situaţie miercuri seara, la o zi după reuniunea la Bruxelles cu şeful diplomaţiei iraniene Mohammad Zarif.
Europenii vor să salveze acordul cu Iranul şi să protejeze interesele economice europene legate de reluarea schimburilor comerciale cu Iranul.
„Este cu adevărat un test de suveranitate important”, insistă o sursă diplomatică, iar UE trebuie să arate că este capabilă „să asigure continuitatea” unui acord.
„Fermi”
Preşedintele Comisiei Europene Jean-Claude Juncker urmează să prezinte miercuri seara situaţia în negocierile cu americanii pe tema taxelor vamale impuse importurilor de oţel şi aluminiu.
„Voi propune să rămânem fermi. Acesta este singurul mod de a proteja interesele europene”, a insistat Juncker, amintind că UE cere o nouă scutire - permamentă - de la taxele vamale americane.
UE este scutită până pe 31 mai, la miezul nopţii, de taxe vamale americane de 25% la exporturile de oţel şi de 10% la cele de aluminiu. În vederea unei scutiri defintive, Washingtonul cere o mai mare deschidere a pieţei europene.
Europenii studiază mai multe scenarii, iar CE a deschis recent uşa unor negocieri cu privire la un acord comercial „restrâns”, care să acopere numai taxele vamale impuse unor produse industriale şi agricole.
Germania susţine o asemenea deschidere - spre desosebire de Franţa, care se teme că va reapărea spectrul foarte nepopularului TTIP (sau Tafta) - un mare acord comercial care se află într-un punct mort de la instalarea lui Trump la Casa Albă.
Anumite ţări par de asemenea pregătite să tolereze cote impuse Statele Unite - o situaţie catalogată drept „ciudată” de altele.
Orice s-ar întâmpla, „trebuie să facem comerţ prin intermediul unei scutiri” permanente şi necondiţionate, insistă o sursă diplomatică.
În afară de Iran şi comerţ, Cei 28 vor discuta de asemenea despre evenimentele din Fâşia Gaza, care sunt legate de „problema mai vastă a consecinţelor deciziilor lui Donald Trump”, a subliniat un oficial european de rang înalt.
UE a îndemnat toate părţile la „cea mai mare reţinere” în urma violenţelor între palestinieni şi militari israelieni în manifestaţii, în Fâşia Gaza, contra inaugurării Ambasadei Statelor Unite la Ierusalim.
Însă unitatea europeană nu este fără falie în acest subiect - aşa cum a arătat-o blocarea de către Cehia, Ungaria şi România a unei declaraţii europene care critica transferul Ambasadei Statelor Unite la Ierusalim.
Sursa: digi24.ro
14.04.2026
15:06
2362
DOC // „Fereastră de oportunitate” după votul din Ungaria. Scrisoare OFICILĂ către António Costa pentru accelerarea aderării R. Moldova la UE
21.02.2025
16:15
2785
R. Moldova devine un mare ȘANTIER grație ajutorului de 1.9 miliarde de euro din partea UE: Spitale MODERNE la Bălți și Cahul, școli și grădinițe noi, șoseaua de centură a Chișinăului, noi poduri peste Prut și conexiuni feroviare mai bune
31.01.2025
11:30
3784
UE a suplimentat la 64 de MILIOANE de euro ajutorul de URGENȚĂ pentru R. Moldova, inclusiv pentru a aduce lumina și căldura în stânga Nistrului: „UE salvează din nou R. Moldova, în timp ce Rusia lasă oameni în frig și întuneric”
21.03.2024
15:20
2146
Șansele de ADERARE a R. Moldova la UE au CRESCUT considerabil, după ce Comisia Europeană a revizuit politicile pentru următoarea extindere: „Acum e momentul să ne dublăm eforturile și să profităm de această oportunitate istorică”
20.02.2023
19:18
2897
Bucureștiul și Chișinăul au decis să implementeze mult mai RAPID Acordul privind „oprirea UNICĂ” la punctul de trecere a frontierei Leușeni - Albița
09.02.2023
12:58
5472
SEMNAT // „Oprire UNICĂ” la punctul de trecere a frontierei Leușeni - Albița. Lucian Bode: „Modul de lucru și toate procedurile vor fi în oglindă ca între două țări membre ale UE”. Când intră în vigoare ACORDUL semnat între Chișinău și București
02.11.2022
11:33
2860
DOC // Mesaj PUTERNIC de sprijin pentru R. Moldova, inclusiv în privința modernizării capacităților de APĂRARE. Comitetul Parlamentar de Asociere UE – R. Moldova solicită instituțiilor UE să înceapă negocierile de ADERARE a R. Moldova
24.06.2022
10:55
3089
VIDEO // Maia Sandu prezintă obținerea de către R. Moldova a statutului de țară-candidată pentru aderarea la UE drept VICTORIA cetățenilor: Îndemnul şefei statului pentru moldoveni
05.05.2022
11:23
3498
REZOLUȚIE // Parlamentul European cere conducerii UE să acorde Republicii Moldova statutul de țară CANDIDAT la aderare: „Este cel mai ambițios document privind R. Moldova adoptat vreodată de o instituție a UE”
04.05.2022
12:59
2715
ASIGURĂRI ferme de la omul care va DECIDE când R. Moldova va primi statutul de țară candidat pentru ADERAREA la UE. Michel: „Susținem eforturile R. Moldova de a realiza condițiile, pentru a participa în acest proiect politic”
17.06.2026
16:40
95
Guvernul accelerează îndeplinirea criteriilor economice de la Copenhaga pentru aderarea Republicii Moldova la UE
17.06.2026
15:47
205
Moldova marchează Ziua Mondială pentru Combaterea Deșertificării și a Secetei: investiții și măsuri pentru protejarea solului și a apei
17.06.2026
14:22
305
MEC dă startul înscrierilor la repartizarea 2026: tinerii profesori pot depune dosarele între 1 și 15 iulie și primi indemnizații de până la 375 de mii de lei
17.06.2026
13:41
352
Chișinău deschide calea zborurilor directe spre Regatul Arabiei Saudite: Guvernul dă start negocierilor pentru un nou acord aerian
17.06.2026
13:24
312
Guvernul aliniază la normele UE regulile pentru punerea pe piață a recipientelor simple sub presiune
17.06.2026
13:22
359
Guvernul taie birocrația pentru instalarea sistemelor de stocare a energiei electrice și stimularea investițiilor în energie regenerabilă
17.06.2026
13:12
413
Moldova își formează nucleul de experți în proiectarea Caselor Pasive: 20 de specialiști instruiți, 15 certificați internațional pentru clădiri ultra-eficiente energetic
17.06.2026
12:37
386
Maia Sandu merge la Bruxelles pentru summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană privind aderarea la UE
17.06.2026
12:29
303
USM formează practicieni în industriile creative: 107 studenți au absolvit „Multimedia Production Bootcamp” susținut de MEC
17.06.2026
12:03
403
Republica Moldova pornește primul inventar forestier național: imagine clară asupra pădurilor și gestionării lor durabile
17.06.2026
11:57
369
Guvernul extinde atribuțiile mediatorilor comunitari pentru romi și lansează formarea profesională continuă
17.06.2026
11:18
511
Guvernul întărește lupta împotriva spălării banilor: instrucție unică și rol extins pentru SPCSB în supravegherea sistemului financiar
17.06.2026
09:39
447
Falsă clarvăzătoare din Chișinău, condamnată la 9 ani de închisoare după ce a înșelat două femei prin „ritualuri și farmece”: prejudiciu de peste jumătate de milion de lei
463
Guvernul lansează consultări publice pentru pachetul legislativ care impulsionează economia digitală și comerțul electronic în Republica Moldova
17.06.2026
08:13
439
Horoscopul zilei 17.06.2026
16.06.2026
21:27
621
Ziua Antreprenorului 2026: bilanțul proiectului „UE pentru IMM-uri” – 377 de afaceri sprijinite, peste 5 600 de locuri de muncă și noi instrumente de finanțare pentru antreprenorii din Moldova
16.06.2026
20:51
592
Miercuri, 17 iunie 2026: vreme mai caldă și instabilă în Republica Moldova
16.06.2026
17:05
750
MEC pregătește directorii de școli și grădinițe pentru management performant în educația multilingvă prin Școala de vară
16.06.2026
14:32
813
Bazinul de înot al USM, modernizat cu sprijinul Ministerului Educației, redeschis pentru studenți și publicul larg în centrul Chișinăului
16.06.2026
09:51
911
Ministerul Energiei prezintă rezultatele record ale Moldelectrica în 2025: profit, investiții majore și fiabilitate ridicată a sistemului energetic
16.06.2026
09:26
909
Tânăr de 23 de ani din Chișinău, condamnat la 16 ani de închisoare pentru omorul mamei sale profesoare
16.06.2026
08:14
840
Horoscopul zilei 16.06.2026
16.06.2026
00:12
1228
Maia Sandu: Republica Moldova deschide la Luxemburg negocierile UE pe capitolele-cheie ale „Valorilor fundamentale”
15.06.2026
20:49
1199
Vreme mai caldă și mai senină marți, 16.06.2026, în Republica Moldova
1290
Premierul Alexandru Munteanu obține reconfirmarea sprijinului BEI pentru proiectele de modernizare și parcursul european al Republicii Moldova
Edineț: Cinci ani de închisoare pentru un bărbat care și-a răpit copilul de un an și i-a pus cuțitul la gât atunci când femeia a vrut să-l recupereze
Douăzeci și două de filme moldovenești în cadrul proiectului Filme din Moldova – online (VIDEO)
Un muncitor a căzut în groapa șantierului, la Ciocana
Intenționa să ajungă în Europa, tranzitând ilegal Republica Moldova: Un ucrainean a fost reținut de către polițiștii de frontieră
1 MDL
1 EUR
20.17
1 USD
17.37
1 RON
3.85
1 RUB
0.24
1 UAH
0.39



Inapoi














