14:37:26 28.03.2024

VIDEO // Duș RECE pentru „tricolori” înaintea meciului cu Muntenegru

Sport 04.09.2014 10:18 Vizualizări2586 Autor: Ziarul National

Naționala de fotbal a R. Moldova a plecat învinsă de pe stadionul „Olimpic” din Kiev, scor 1-0, iar primul meci din preliminariile Campionatului European din 2016, contra Muntenegrului, se anunță a fi unul de foc pentru echipa antrenată de Ion Caras. Ucrainenii au fost mai buni și au marcat la o fază în care fundașul dreapta, Petru Racu, a fost spectator la golul marcat de Roman Bezus (63). E de remarcat că, la faza golului fundașul central, Igor Armaș a fost faultat, dar arbitrul român, Istvan Kovacs, nu a dictat nimic.

Chiar dacă a fost doar un meci amical, antrenorul Ion Caras a decis să joace cu mai mulți titulari, dar acest lucru nu prea a contat. „Tricolorii” puteau încasa primul gol chiar în primul minut de joc, dar portarul Ilie Ciobanu a demonstrat că merită să fie titular în poarta noastră. Ucrainenii au continuat să atace și și-au mai creat ocazii, doar că au fost neglijenți la finalizare.

Cea mai mare ocazie pentru noi a fost ratată de mijlocașul echipei Hellas Verona, Artur Ioniță. Acesta s-a pomenit cu mingea la el în preajma careului de 16 metri și, după ce a driblat un fundaș advers, a trimis foarte slab pe lângă poartă. Ucrainenii au mai avut o bară în debutul reprizei secunde, ar în minutul 63 au deschis scorul după o greșeală a fundașului Petru Racu. Acesta a tratat superficial o fază periculoasă a adversarului și s-a limitat să urmărească faza la care rezerva Roman Bezus a marcat.

Pe finalul meciului „tricolorii” puteau egala, dar Eugen Sidorenco și Alexandru Epureanu au ratat de puțin ținta.

Caras a recunoscut la finalul meciului că elevii săi încă nu sunt pregătiți sută la sută, chiar dacă pe 8 septembrie urmează primul meci din preliminariile Euro -2016. „A fost foarte greu pentru noi să ținem piept adversarului. Am încercat să jucăm bine, dar Ucraina este o echipă puternică. Nu ne-a reușit să preluăm inițiativa după golul primit, mai ales că jucătorii noștri nu-s pregătiți sută la sută să joace la cel mai înalt nivel”, a conchis selecționerul.

Meciul dintre Muntenegru și Moldova va avea loc pe 8 septembrie la Podgorica și va începe la 21.45.

25.03.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Putin căzut de pe ca...

22.03.2024 09:05 Nicolae Negru Nicolae Negru // De ce ideea referend...

18.03.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Putin și Rusia ca bo...

Sunteți de-acord ca referendumul constituțional privind aderarea R. Moldova la Uniunea Europeană să fie organizat în aceeași zi cu alegerile prezidențiale din anul curent?