15:27:12 26.04.2024
Stiri

VIDEO // Atmosfera de la naţională este ÎNGROZITOARE. „Trebuie să fim REALIŞTI, nu putem vorbi de calificare”

Sport 28.03.2015 12:10 Vizualizări3270 Autor: Ziarul National

Naţionala de fotbal a pierdut şi cel de-al cincilea meci din preliminariile Campionatului European din 2016, inclusiv al treilea de pe teren propriu, iar antrenorul Alexandru Curtianu îndemnă suporterii să fie realişti în ceea ce priveşte o victorie a echipei sale cu formaţii de talia Suediei sau o eventuală calificare la turneul final din Franţa.

Selecţionerul a promis înainte de meci că-i va pregăti o surpriză lui Zlatan Ibrahimovici, doar că „decarul” de la PSG a fost cel care a marcat două goluri în poarta lui Ilie Ciobanu şi a adus victoria echipei sale.

„Suntem dezamăgiţi după acest meci, mai ales că am prestat un joc bun în prima repriză, cu câteva excepţii. Mi-a plăcut cum au stat băieţii pe teren, dar trebuie să înţelegem că nu am jucat împotriva unei echipe de cartier, dar cu o formaţie puternică cum e Suedia. Noi nu am stat doar în apărare, am încercat să construim câte ceva, dar nu prea ne-a reușit”, a spus Curtianu a cărui echipă nu a avut niciun şut pe poarta adversarilor.

Acesta a comentat și primul gol primit de echipa sa, după o fază în care portarul Ilie Ciobanu a degajat pe capul lui Ibrahimovici. „Nu cred că vina pentru primul gol îi aparține lui Ciobanu. A fost vorba de o neînțelegere. Ne-am înțeles la pauză că vom relua meciul într-o anumită manieră, dar s-a întâmplat cu totul altceva. Mingea a nimerit la portar, cu toate că ea nu trebuia să fie acolo în acel moment”, a spus antrenorul.

Când a fost întrebat de ce naționala noastră nu a avut niciun șut pe poartă, Curtianu și-a amintit de meciul pierdut cu Liechtenstein: „Să nu uităm cu cine am jucat. Atacanților noștri le-a fost foarte dificil să-și creeze momente, mai ales că aveau în față o apărare puternică și foarte mobilă. Noi în meciul cu Liechtenstein am avut 15 șuturi, iar două pe poarta adversarului. Cu Suedia am fost noi dominați și a fost foarte greu să facem față”.

Selecționerul a recunoscut că, deocamdată, nu poate fi vorba de obținerea unor rezultate pozitive în partide cu adversari precum Suedia. „Eu sunt realist, mai ales dacă e să vorbim de o eventuală calificare sau victorie împotriva unor echipe ca Suedia. Avem mult de muncit în acest sens, să ne îmbunătățim jocul nostru. La noi în echipă este problema „pasei a treia”. Putem lega maximum două pase, iar ulterior pierdem balonul. Încă sunt în căutarea unui echilibru între linia de fundași și atacanți. Pentru a efectua șuturi pe poartă, avem nevoie să găsim breșe în apărarea adversă”.

La rândul său, fundașul Igor Armaș a spus că atmosfera la echipă este îngrozitoare, mai ales că în cele trei meciuri de pe teren propriu au fost doar înfrângeri.

„Ne pare rău că repriza secundă a început cu un gol în poarta noastră. Suedezii și-au arătat în repriza a doua clasa, nu poți să amăgești fotbalul. Suedia a câștigat meritat, chiar dacă am încasat niște goluri prostești. Trei înfrângeri pe teren propriu este prea mult. Probabil acesta ne este nivelul. Dacă nu vom reuși să ne impunem în fața Liechtensteinului, atunci va trebui să ne gândim serios ce facem mai departe. Jucăm fotbal sau venim la națională doar ca să ne revedem părinții. Atmosfera este îngrozitore după această nouă înfrângere. Altfel nici nu poate fi după ce încasezi două goluri și mai ales ce goluri. Deja trebuie să ne gândim serios fiecare dintre noi ce e de făcut, pentru ca să nu pierdem și meciul următor”, a mai adăugat Armaș.

Eroul meciului de la Chișinău, Zlatan Ibrahimovici, a fost foarte fericit pentru că echipa sa și-a adjudecat cele trei puncte. „Trebuie să recunosc că am avut parte de un meci dificil, pentru că adversarul s-a apărat cu cinci fundași. Ce pot să spun despre primul gol? Fiecare gol este important, indiferent cum îl marchezi. Cert este că după primul gol adversarul a ieșit la joc și noi ne-am creat ocazii”, a precizat Zlatan.

Acesta a marcat cel de-al doilea gol după un penalti provocat de Vadim Bolohan și a spus că nu-și amintește cum a ratat o lovitură de la 11 metri în fața portarului Stanislav Namașco (29 martie 2011). „Chiar am ratat atunci? Nu mai țin minte asta. Nu am avut emoții când am executat lovitura de la 11 metri, pentru că nu aveam în minte acel episod la care faceți referință”, a conchis suedezul.

După cinci etape, naționala noastră se află pe ultimul loc în Grupa G, cu un singur punct. Lidera grupei este Austria, care s-a impus cu 4-0 în fața Liechtensteinului (13 puncte). Pe locul doi e Suedia – 9 puncte, iar pe pozițiile 3 și 4 Rusia și Muntenegru. Partida dintre cele două formații a fost întreruptă în două rânduri. Prima întrerupere a partidei a survenit doar după 4 minute. Portarul Rusiei, Igor Akinfeev, a fost lovit de o torţă aruncată de suporterii gazdelor la doar 20 de secunde de la startul partidei. Arbitrul a luat decizia a întrerupe partida în minutul 4, după ce a observat că portarul rus are probleme extrem de serioase.

Meciul a fost reluat peste jumătate de oră, dar în cele din urmă a fost sistat definitiv în minutul 67. Meciul a fost întrerupt la scorul de 0-0, din cauza incidentelor survenite imediat după ce arbitrul german Denis Aytekin a acordat o lovitură de la 11 metri, ratată de rusul Roman Şirokov.