12:41:43 29.03.2024

Sport 19.11.2018 10:45 Vizualizări2880 Autor: Ziarul National
VIDEO // Obiectiv RATAT de „tricolori”. Au țintit primul loc, dar au terminat în spatele Belarusului și Luxemburgului. Explicația lui Spiridon: „Dumnezeul fotbalistic nu a fost de partea noastră” fmf.md
Faza din minutul 90+4, când Cebotari putea aduce victoria cu Luxemburg

Naționala de fotbal a R. Moldova a terminat la egalitate, scor 1-1, partida de ieri-seară cu Luxemburg de pe teren propriu și astfel a ratat șansa locului doi în grupa preliminară din Liga Națiunilor.

„Tricolorii” au dominat prima repriză și au ratat mai multe ocazii de a marca. În cele din urmă, Radu Gânsari a marcat din penalti în minutul 58, după care jucătorii noștri au făcut pasul înapoi. Echipa adversă a profitat de pe urma acestui fapt și a egalat în minutul 70. Eugen Cebotari putea aduce victoria în minutele de prelungire, dar a ratat din patru metri.

Astfel, echipa noastră termină aceste preliminarii din Liga Națiunilor pe locul trei, în spatele Belarusului și Luxemburgului. Mai mult, „tricolorii” nu au putut să-și ia revanșa în fața luxemburghezilor, care în meciul tur au câștigat cu 4-0.

Selecționerului Alexandru Spiridon, care anterior anunța că țintește primul loc în grupă, i-a fost greu să găsească explicații pentru ratarea obiectivului, dar și pentru acest egal cu Luxemburg.

„Nici nu știu ce să vă spun. Sunt nemulțumit că am ratat primul loc în grupă, mai ales că aveam o asemenea șansă. Am început preliminariile foarte prost, 4-0 cu Luxemburg. Plus la asta, Dumnezeul fotbalistic nu a fost de partea noastră. Dacă marcam în minutul 93 cu Belarus sau astăzi (ieri n.r.) prin Eugen Cebotaru în minutul 94… Dar acest „dacă” nu mai are nicio importanță. Sunt mulțumit de jocul prestat de echipa mea în toate jocurile disputate, cu excepția reprizei secunde din partida tur cu Luxemburg. Mi-a plăcut „fotbalul gustos” prestat de echipă, dar regret că nu durează pe parcursul tuturor celor 90 de minute ale meciului”, a spus Spiridon după meciul cu Luxemburg.

Acesta recunoaște că jucătorii noștri nu au mentalitate de învingători, iar aceasta contează foarte mult în fotbal. „De asemenea, nu am realizat ocaziile avute. Doar așa poate fi explicat faptul că unii jucători cu experiență ratează din cinci metri. Astăzi trebuia să presăm adversarul, exact cum a fost până la marcarea primului gol. Noi am marcat și am început să apărăm acest rezultat”, a adăugat antrenorul.

Spiridon încă nu a decis dacă va continua la cârma naționalei, menționând că înțelegerea sa cu Federația Moldovenească de Fotbal prevede posibilitatea de prelungire a contractului cu un an: „Nu m-am gândit ce voi face în continuare… Eu stau bine pe picioare și vom discuta ce facem mai departe. Eu sunt mulțumit că mi-au fost create toate condițiile de către FMF. Eu nu sunt un om conflictual și tot timpul pot să-mi recunosc greșelile. Cei care spun că sunt un timp arogant greșesc”.

Selecționerul a mai adăugat că urmează preliminariile Campionatului European și că va fi foarte greu ca naționala noastră să se bată pentru primele locuri. Și asta pentru că sunt probleme în linia de mijloc, unde nu este un „creier” al echipei, dar și în linia ofensivă.

Meciul cu Luxemburg a fost ultimul pentru mijlocașul Alexandru Gațcan în tricoul echipei naționale. Jucătorul, care a îmbrăcat tricoul naționalei acum 15 ani, a fost aplaudat copios de publicul prezent pe stadionul „Zimbru”. Acesta regretă că echipa sa a ratat victoria în meciul său de adio la echipa națională.

„Desigur că ne-am dorit astăzi victoria, dar nu ne-a reușit. Trebuie să marcăm atunci când ne creăm ocazii. Vreau să mulțumesc suporterilor care au fost prezenți la meci. Aduc sincere mulțumiri și conducerii FMF, care m-a „suportat” atâția ani (zâmbește n.r.). Este foarte trist să te desparți de echipa națională, dar simt că a sosit momentul să fac acest pas. Trebuie să li se ofere mai multe șanse tinerilor. Ei trebuie să muncească foarte mult pentru ca echipa să aibă rezultatele așteptate de suporteri. Eu am avut momente frumoase și mai puțin frumoase în cei 15 ani la echipa națională. Am dat tot ce am mai bun”, a precizat jucătorul, care își va continua cariera doar la echipa sa de club, FC Rostov.

Primul loc în grupa preliminară din Liga Națiunilor a fost ocupat de Belarus – 14 puncte, Luxemburg – 10 puncte, Moldova – 9 puncte și San Marino – 0 puncte.

29.03.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Încă o dată despre u...

25.03.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Putin căzut de pe ca...

22.03.2024 09:05 Nicolae Negru Nicolae Negru // De ce ideea referend...

Sunteți de-acord ca referendumul constituțional privind aderarea R. Moldova la Uniunea Europeană să fie organizat în aceeași zi cu alegerile prezidențiale din anul curent?