23:05:14 19.04.2024

Sport 26.03.2019 13:20 Vizualizări2360 Autor: Ziarul National
VIDEO // O nouă ÎNFRÂNGERE la scor pentru „tricolori”. Spiridon, NERVOS când a fost întrebat dacă se face vinovat de eșecurile cu Franța și Turcia: „Eu, dar și FMF ne vom gândi ce facem mai departe. Lucrurile nu mai pot continua așa” fmf.md

Naționala R. Moldova de fotbal, antrenată de Alexandru Spiridon, a suferit al doilea eșec în preliminariile Campionatului European din 2020. De această dată, echipa noastră a pierdut cu 0-4 în fața naționalei Turciei.

Jucătorii noștri au încercat să joace agresiv și în primele 24 de minute le-a reușit. Însă, în minutul 24, după ce apărarea noastră a fost visătoare la o fază a turcilor, gazdele au deschis scorul. Peste doar un minut scorul a fost de 2-0, după un contraatac ca la carte al turcilor. După primirea celui de-al doilea gol, jucătorii noștri au fost descumpăniți și de puține ori au mai putut lega două-trei pase consecutive. Turcii au mai marcat de două ori în repriza secundă și au fost aproape să repete scorul de acum 12 ani, când au învins echipa noastră, antrenată la acel moment de Anatol Teslev, cu 5-0. După acel meci, Teslev și-a prezentat demisia.

Deocamdată, selecționerul Alexandru Spiridon nu ia în calcul demisia, chiar dacă echipa a avut evoluții slabe în Liga Națiunilor și în primele două meciuri din preliminariile Euro 2020.

„Desigur că nu m-am așteptat la un asemenea scor, mai ales că în primele 25 de minute turcii nu au arătat nimic. Au avut poate posesia, dar nu și-au creat nicio ocazie la poarta noastră. Dar, în același timp, trebui să ținem cont în ce campionate joacă turcii: Anglia, Italia, Germania… Ei sunt mult mai profesioniști ca noi. Au profitat de greșeala comisă de noi în minutul 25, atunci când jucătorul nostru s-a împiedicat și a căzut. Ne-au pedepsit. Este greu de comentat ce a fost mai departe, pentru că noi nu suntem ca naționala Olandei, care a reușit să răstoarne rezultatul cu nemții, după ce aceștia au condus cu 2-0. Trebuie să recunoaștem că acesta este nivelul nostru. Să schimbe ceva poate doar David Copperfield”, a declarat acesta.

Selecționerul a încercat să vadă partea bună a mandatului său, chiar dacă numărul celor nemulțumiți de jocul naționalei este în continuă creștere.

„Este foarte greu să joci fără Alexandru Gațcan sau Alexandru Epureanu. Nu avem parte de fotbaliști de o asemenea valoare. Sunt mulțimit doar de un lucru: de când sunt la echipa națională în lot au apărut jucători ca portarul Alexei Koșelev (acesta a parat un penalti cu Turcia n.r.). Dacă nu era el, atunci putea să fie și 10-0. A apărut un asemenea jucător ca Rabciuc, care va juca mulți ani pentru națională. A mai apărut un mijlocaș ca Iaser Țurcan, care a jucat fără frică cu turcii. Asta e unica mea bucurie”, a adăugat Spiridon.

Selecționerul s-a enervat atunci când i s-a spus că este prea mult și pentru echipa noastră să încaseze opt goluri în doar două meciuri și că ar trebui să-și asume asta.

„Trebuie să analizați echipa pe care o am eu astăzi la dispoziție. Și să o analizați nu doar prin prisma antrenorului, dar și a campionatului intern. Nu este posibil ca să ne ridicăm la nivelul jucătorilor Franței sau Turciei. Până la jocul următor din preliminarii mai sunt două luni și jumătate, astfel că eu, dar și conducerea FMF ne vom gândi ce facem mai departe. Lucrurile nu mai pot continua așa, este evident asta”, a conchis Spiridon.

Turcia - Moldova 4-0