02:59:41 26.04.2024

VIDEO // Luxemburg a surclasat Moldova în primul meci al Ligii Națiunilor, iar unii suporteri cer deja DEMISIA lui Spiridon. Acesta nu exclude că va PLECA

Sport 09.09.2018 11:32 Vizualizări2405 Autor: Ziarul National

Naționala de fotbal a R. Moldova a avut un debut dezastruos în Liga Națiunilor, 0-4 cu Luxemburg, turneu prin intermediul căruia selecționerul Alexandru Spiridon intenționa să califice, în premieră, „tricolorii” la un turneu final. Jucătorii noștri au dominat în primele 30 de minute și se părea că vor obține prima victorie într-un meci oficial după o lungă perioadă, dar nu au fost de acord gazdele, care au profitat de toate greșelile făcute de „tricolori” și au marcat patru goluri. Astfel, naționala noastră i-a ajutat pe luxemburghezi să obțină cea mai categorică victorie din istoria lor.

Jucătorii noștri au început bine meciul și au pus presiune la poarta adversă, însă șuturile jucătorilor noștri au fost pe lângă poartă. Mijlocașul Eugeniu Cociuc a beneficiat de o oportunitate rarisimă să deschidă scorul, după ce a primit întâmplător o pasă de la arbitru, dar acesta, dintr-o poziție bună, a trimis balonul în tribune.

Gazdele s-au apărat exemplar, fără a fi deranjate prea mult de presingul „tricolorilor”, de parcă știau că va veni momentul lor. Primul gol în poarta lui Koșelev a venit contrar cursului jocului. La o lovitură de colț, fundașul Veaceslav Posmac l-a scăpat din marcaj pe Kevin Marget, care a marcat cu capul. Nu se știe ce le-a spus Alexandru Spiridon elevilor săi la cabine, dar în repriza secundă luxemburghezii au dominat copios, iar în rezultat au mai marcat trei goluri.

Spiridon a recunoscut că, după așa înfrângeri, vina aparține doar antrenorului. Mai mult, acesta nu exclude că și-ar putea da demisia.

„Eu nu am reușit să-i organizez pe fotbaliștii mei pentru acest meci. Nu doresc să vorbesc prea multe acum, deoarece persistă emoțiile. Vreau să mă gândesc bine la ce am de făcut, ce decizii să iau. Probabil mâine (astăzi) voi lua unele decizii. Am jucat bine în prima repriză, dar s-a întâmplat ca Luxemburg să marcheze după un corner. A doua repriză a fost o catastrofă. Jucătorii noștri au făcut greșeli nepermise. Nu poți face asemenea greșeli, chiar dacă e vorba și de Liga Națiunilor”, a spus selecționerul după umilința cu Luxemburg.

De acest rezultat a fost șocat și antrenorul adversarilor, Luc Holtz. „Un rezultat extraordinar, un rezultat foarte neașteptat. Nu m-am așteptat că vor fi atât de multe goluri, mai ales după primele 30 de minute ale partidei. Moldovenii au creat probleme, dar am reușit să schimbăm cursul jocului. Eu le-am spus jucătorilor mei în timpul pauzei ca să fie răbdători, iar ei au îndeplinit această sarcină”, a precizat Holtz.

În Grupa 2, din Liga D, Belarusul a surclasat cu 5-0 San Marino. Naționala noastră urmează să dea piept cu Belarusul pe teren propriu. Meciul va avea loc marți, 11 septembrie, începând cu ora 21.45.

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...

20.04.2024 20:07 Ziarul National Nicolae Enciu // Basarabia sub teroar...

19.04.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Despărțirea apelor p...