22:50:42 19.04.2024

Naționala de fotbal a Moldovei este în DERIVĂ. Trei meciuri și tot atâtea înfrângeri. Ce spune Dobrovolski după eșecul cu Irlanda

Sport 10.10.2016 10:45 Vizualizări4090 Autor: Ziarul National

Naționala R. Moldova de fotbal a pierdut și cel de-al treilea meci din preliminariile Campionatului Mondial din 2018, 1-3 cu Irlanda. Un debut dezastruos înregistrat de echipa antrenată de Igor Dobrovolski, mai ales că în cele trei meciuri am încasat 10 goluri și am marcat doar unul. Anul acesta, tricolorii mai au de jucat cu Georgia, echipă care a făcut egal la Cardiff cu naționala Țării Galilor.

În partida cu Irlanda, antrenorul nu a putut beneficia de serviciile lui Alexandru Epureanu, care nu a vrut să riște o accidentare serioasă, mai ales că nici în partida cu Serbia nu a fost apt sută la sută. Dobrovolski a trimis în teren o echipă oarecum surprinzătoare, cu debutantul Zasavițchi pe post de mijlocaș central, iar Posmac în centrul defensivei, alături de Igor Armaș.

Oaspeții, care au fost susținuți din tribune de aproape 1 000 de fani irlandezi, s-au simțit ca acasă pe stadionul „Zimbru”. Aceștia au deschis repede scorul, după ce atacantul Shane Long a scăpat singur cu portarul Calancea. Era 1-0 în minutul doi al partidei de la Chișinău.

„Tricolorii” au încercat stângaci să împingă jocul în terenul oaspeților, care s-au apărat cu mult calm. Totuși, în minutele de prelungire ale primei reprize, atacantul Igor Bugaiov a reaprins speranțele, după un gol care și l-a făcut practic singur.

În repriza secundă, oaspeții au apăsat mai mult pe accelerator și au reușit să marcheze pentru 2-1 în minutul 69 prin James McClean. Acelașii McClean a pus punctul final acestei partide, după ce a marcat în minutul 76 al treilea gol. „Tricolorii” au avut șansa să mai marcheze cel puțin o dată, dar ca de fiecare dată le-a lipsit concentrarea la finalizare.

Selecționerul Dobrovolski a declarat după meci că nu ar avea de reproșat nimănui nimic, doar că echipa iarăși a pierdut. „E dificil de spus ceva după astfel de meciuri… Parcă nu am pretenții la nimeni dintre jucători, dar pe de altă parte iarăși nu avem rezultate. În mare măsură, a revenit la națională o „boală” mai veche – frica de a juca. Cum ne pomenim în careul de 16 metri al nostru, încep problemele. De aici și lipsa de rezultate”, a spus acesta.

Dobrovolski a încercat să evidențieze și părțile bune, pe care nu le-au observat și puținii suporteri care au fost la partidele cu Serbia și Irlanda. „În orice caz, sunt și lucruri pozitive. Probabil că, odată și odată, vom ajunge la concluzia că trebuie să fim echipa care domină meciurile. Măcar să ne străduim să facem asta”, a conchis sursa citată. Campionul olimpic a refuzat să răspundă la întrebările jurnaliștilor.

De menționat că echipa noastră se află pe ultimul loc în grupa preliminară, cu zero puncte în trei meciuri. Pe primele poziții se află Serbia și Irlanda, cu câte 7 puncte, Țara Galilor – 5 puncte, Austria – 4 puncte, Georgia – 1 punct.

Următorul meci echipa noastră îl va juca pe 12 noiembrie la Tbilisi, în compania Georgiei. Acesta ar putea fi și ultimul meci al lui Dobrovolski pe banca tehnică a Moldovei, în cazul în care echipa noastră va pierde din nou.

19.04.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Despărțirea apelor p...

15.04.2024 09:20 Nicolae Negru Nicolae Negru // Simțul realității și...

12.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Recensământul ca o f...