Ion Ceban recunoaște că Primăria Chișinău este bântuită de CORONAVIRUS. „În unele direcții, peste jumătate dintre angajați sunt BOLNAVI. R. Moldova este în valul al treilea și posibil avem și o tulpină moldovenească”
2364
ionceban.md Primarul general al capitalei, Ion Ceban, recunoaște că Primăria Chișinău este bântuită de noul coronavirus, iar în acest sens a semnat o dispoziție ca angajații instituției să lucreze de acasă. Totodată, toate ședințele planificate vor avea loc în regim online, a declarat edilul astăzi, în cadrul ședinței tradiționale de luni.
„Situația nu e deloc ușoară. În Primăria Chișinău avem foarte multe cazuri. Sunt situații în care în unele direcții peste jumătate dintre angajați sunt bolnavi. Efectivul este infectat și, de astăzi, am decis ca oamenii să lucreze de acasă. Vor lucra de la birouri când va fi necesar. De asemenea, în primărie va fi restricționat în totalitate accesul. Toate ședințele vor fi trecute pe online”, a precizat Ceban.
Sursa citată a mai adăugat că Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale a informat autoritățile municipale despre prezența noii tulpini britanice, care este mult mai periculoasă.
„Avem confirmare de la Ministerul Sănătății despre prezența noii tulpini britanice de coronavirus, fapt care explică virulența sporită a virusului. Specialiștii ne spun că R. Moldova este în valul al treilea de pandemie. Europa centrală și de est sunt extrem de afectate de acest val, iar țara vecină - Ucraina - este în top trei țări după incidență. Cu siguranță și R. Moldova este în top și posibil avem deja și o tulpină națională moldovenească”, a adăugat Ion Ceban.
Menționăm că, sâmbătă, primarul Ion Ceban nu agrea recomandarea Consiliului Suprem de Securitate, prezidat de Maia Sandu, privind instituirea unui resticții radicale pentru o perioadă de două săptămâni cu scopul de a opri răspândirea noului coronavirus.
„Dacă ar exista scenariul unui lockdown în Republica Moldova, atunci trebuie să fie gândit clar cum să fie corelat în diverse activități economice, sociale, astfel ca să existe un mecanism compensator pentru oameni. Despre acest lucru am vorbit astăzi la ședința Consiliului Suprem de Securitate. De exemplu, dacă se închid activitățile economice, HORECA, piețele sau alți agenți economici, ar trebui să existe un mecanism compensator. Altfel oamenii nu vor face față. Totodată, aceste scenarii trebuie să colereze cu capacitatea de răspuns a sistemului de sănătate”, scria Ceban pe Facebook pe 13 martie curent.
30.07.2025
14:38
30.07.2025
11:17
24.10.2022
13:12
06.09.2022
10:28
05.09.2022
16:21
05.01.2022
15:51
23.04.2021
16:13
30.03.2021
20:43
19.03.2021
12:27
15.03.2021
12:16
27.06.2026
00:41
26.06.2026
23:38
26.06.2026
20:28
26.06.2026
20:06
26.06.2026
18:36
26.06.2026
18:30
26.06.2026
18:19
26.06.2026
18:07
26.06.2026
18:05
26.06.2026
17:59
26.06.2026
17:20
26.06.2026
17:12
26.06.2026
16:32
26.06.2026
16:32
26.06.2026
15:47
26.06.2026
15:35
26.06.2026
15:26
26.06.2026
14:01
26.06.2026
13:46
26.06.2026
12:55
26.06.2026
10:47
26.06.2026
10:08
26.06.2026
09:21
26.06.2026
09:19
SUA lovește ținte militare iraniene după atacul Teheranului asupra unei nave comerciale în Strâmtoarea Ormuz
Oman anunță schimbarea definitivă a regulilor în Strâmtoarea Ormuz: navele ar putea plăti taxe noi pentru tranzit
Moscova convoacă ambasadorul Republicii Moldova și acuză Chișinăul de încălcarea Convenției de la Viena după reținerea curierilor diplomatici ruși pe aeroport
Lavrov îl contrazice pe Rubio și cere clarificări privind rolul SUA de mediator în războiul din Ucraina


















