12:52:12 28.06.2025
Stiri

Cei trei lideri ai coaliţiei proeuropene vorbesc despre relaţia R. Moldova cu Rusia

Politică 05.04.2014 12:16 Vizualizări1480
Cei trei lideri ai coaliţiei proeuropene vorbesc despre relaţia R. Moldova cu Rusia

În timp ce liderii celor trei partide de la guvernare consideră drept o realizare importantă a coaliţiei proeuropene eliminarea regimului de vize pentru cetăţenii R. Moldova în statele UE şi semnarea, în vară, a Acordului de Asociere cu Uniunea Europeană, vizavi de relaţia R. Moldova cu Federaţia Rusă există anumite note discordante.

Preşedintele Partidului Liberal Democrat, Vlad Filat, pledează pentru „o relaţie corectă” cu Rusia. „Vizita ministrului de Externe Natalia Gherman la Moscova a fost importantă şi necesară, fiindcă au fost discutate subiectele de pe agenda bilaterală, cu accentul pe respectarea suveranităţii şi integrităţii R. Moldova. Este extrem de necesară asigurarea securităţii statului şi continuarea parcursului nostru european”, a declarat Vlad Filat ieri în cadrul emisiunii „Bună seara” de la postul public de televiziune.

Potrivit liderului liberal-democrat, o relaţie comercială între state nu poate fi construită atunci când nu există previzibilitate, iar produsele ţării tale „sunt calificate după mirosul şi gustul politic”, amintind de embargoul impus de Federaţia Rusă vinurilor moldoveneşti.

La rândul său, liderul democrat Marian Lupu pledează pentru „parteneriatul strategic” în relaţiile dintre R. Moldova şi Federaţia Rusă. „Între R. Moldova şi Rusia nu este o relaţie de vasalitate, aşa ca în cazul Rusia-Belarus, dar în momentul în care o ţară are pârghii de influenţă majoră asupra altui stat, iar noi nu avem nici musculatură economică, nici militară pe potrivă, nu trebuie să avem o relaţie bazată de fobii, emoţii, antipatii şi abordări sentimentale. Ţările mari fac politică mare, iar ţările mici trebuie să facă o politică inteligentă”, a declarat Lupu.

În opinia democratului, R. Moldova nu va putea merge în Uniunea Vamală, pentru că în acest caz nu va fi respectată suveranitatea ţării noastre care nu-şi va putea stabili nici politica tarifară, nici pe cea fiscală.

Liberal-reformatorul Ion Hadârcă a amintit că formaţiunea sa a înregistrat în Parlament un proiect de lege legat de ieşirea R. Moldova din CSI, dar nu a putut să spună dacă acesta va fi susţinut de întreaga coaliţie de la guvernare. „Oricum, CSI se va destrăma de la sine, mai ales că şi Ucraina a părăsit această structură”, a spus preşedintele Partidului Liberal Reformator, Ion Hadârcă, în cadrul aceleiaşi emisiuni.

Autor: Raisa Lozinschi
Stiri relevante
Top stiri
27.06.2025 15:57 603 27.06.2025: Alertă Meteo Galben

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte