Stiri

Caz de 30 de MILIOANE de dolari: Ministerul Justiției caută din nou avocați pentru a apăra interesele R. Moldova la nivel internațional într-un dosar privind livrarea de gaze rusești încă în secolul trecut

Economie 29.10.2019 12:28 Vizualizări2133
Caz de 30 de MILIOANE de dolari: Ministerul Justiției caută din nou avocați pentru a apăra interesele R. Moldova la nivel internațional într-un dosar privind livrarea de gaze rusești încă în secolul trecut

Ministerul Justiţiei anunță concurs pentru selectarea unui cabinet sau birou asociat de avocați, inclusiv din străinătate, pentru reprezentarea intereselor Republicii Moldova în instituţiile de arbitraj internaţionale, în acţiunea înaintată de către compania off-shore „Gater Assets Limited”.

La îneputul anului 2017, o instanță din SUA a obligat Republica Moldova să plătească, alături de SA „Gazsnabtranzit” şi SA „Moldovagaz”, o datorie de peste 27,4 milioane de dolari companiei off-shore „Gater Assets Ltd”, în baza unei hotărâri a Arbitrajului Comercial Internaţional de pe lângă Camera de Comerţ a Federaţiei Ruse din 12 noiembrie 1998, care vizează niște tranzacții de import de gaze rusești efectuate în urmă cu mai bine de 20 de ani.

Datoria creşte zilnic cu peste patru mii de dolari, iar într-un an, la suma inițială, se adăugă alte 1,69 de milioane de dolari.

Informații cu privire la cerințele față de candidați, lista documentelor necesare pentru participare la concurs, precum și condițiile generale referitoare la prestarea serviciilor pot fi consultate AICI.

Anterior, pentru reprezentarea intereselor Republicii Moldova în acțiunea respectivă, Guvernul de la Chișinău a alocat 412 644 de dolari drept onorarii Cabinetului avocatului „Vladimir Iurkovski" în cooperare cu Compania de avocatură „Schoenherr Rechsanwaite GmbH" şi în parteneriat cu Chaffetz Lindsey LLP (Chaffetz), a calculat Bizlaw.

Rise.md a arătat într-o investigație că în spatele off-shore-ului care cere zeci de milioane de dolari de la R. Moldova ar sta rusul Alexey Olshanskiy, care a aplicat o schemă similară și în Ucraina. Potrivit jurnaliștilor de investigație, Guvernul R. Moldova nu ar fi întreprins acțiunile necesare pentru a obține un rezultat favorbail R. Moldova în acest litigiu.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 11.08.2026 11.08.2026 12:58 724 Horoscopul zilei 11.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.35 1 RON 3.83 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri