Stiri

APELUL unui europarlamentar către PD și PL: „Să nu puneți în PERICOL parcursul european al R. Moldova”

Politică 28.10.2015 10:55 Vizualizări3737
APELUL unui europarlamentar către PD și PL: „Să nu puneți în PERICOL parcursul european al R. Moldova”

„Uniunea Europeană este interesată de situația din R. Moldova în ansamblu și de stabilitatea actului de guvernare. Important este să existe o majoritate parlamentară pentru a putea implementa agenda de reforme și Acordul de Asociere. Evident, trebuie să existe și voință politică. Acesta este și apelul meu către Partidul Democrat și Partidul Liberal. Nu faceți nimic în momentul de față care să pună în pericol parcursul proeuropean al R. Moldova”, a declarat pentru realitatea.md europarlamentarul Siefried Mureșan, care este și purtătorul de cuvânt al Partidului Popular European.

Mureșean e conștient că situația politică din R. Moldova e foarte dificilă, dar crede că forțele politice trebuie să pună în prim-plan interesele țării. „Știu că situația este dificilă și complicată, însă țara trebuie pusă înainte de toate. Alternativele sunt mai proaste pentru R. Moldova și atunci răspunsul la întrebarea ce s-a întâmplat cu povestea de succes va avea un răspuns dramatic, din păcate”.

Europarlamentarul s-a referit și la reținerea liderului PLDM, Vlad Filat, partid afiliat PPE. „Nu se pune problema ca PLDM să fie exclus din PPE și nu există un motiv pentru aceasta. Chiar dacă se va demonstra vinovăția domnului Vlad Filat, acest lucru nu va avea repercusiuni în relația instituțională dintre PLDM și PPE. Cert este că justiția nu are voie să fie folosită în lupta politică, de nicio culoare politică. Justiția nu trebuie să existe ca parte a răfuielilor politice, nici în R. Moldova, nici în altă țară”, a precizat Mureșan.

Amintim că Parlamentul R. Moldova va dezbate joi o moțiune de cenzură în privința demiterii Guvernului. Comuniștii și socialiștii au spus că vor vota pentru demiterea Guvernului Streleț, iar Partidul Democrat și grupul Leancă nu a luat încă o decizie. Fracțiunea PL susține că va participa la ședința Parlamentului, dar nu va participa la vot.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.10 1 USD 17.45 1 RON 3.83 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri