04:54:37 08.04.2020
 
Stiri

Vlad Filat despre PLECAREA lui Leancă: „Nu aș vrea să anticipez”

Politică 21.02.2015 14:46 Vizualizări2523 Autor: Ziarul National
Vlad Filat despre PLECAREA lui Leancă: „Nu aș vrea să anticipez”


Președintele PLDM Vlad Filat evită să se expună vizavi de posibilitatea plecării lui Iurie Leancă din echipa liberal-democraților.

„Nu aș vrea să anticipez. Urmează să vedem cum vor decurge lucrurile în continuare. Dar, ceea ce vreau să vă spun este că, indiferent de ce se va întâmpla, PLDM va continua să fie preocupat de buna guvernare a țării, de continuarea tuturor acelor procese pe care le-am început încă în 2009 și pe care urmează să le ducem la bun sfârșit în beneficiul cetățenilor Republicii Moldova”, a declarat Filat pentru agenția Moldpres.

Referindu-se la argumentele invocate de Iurie Leancă pentru nevotarea Guvernului Gaburici, Filat a reiterat faptul că nu înțelege comportamentul colegului său, care era de accord să conducă un Guvern minoritar votat de PCRM, iar apoi, după eșecul votării Guvernului Leancă 2, a votat la partid pentru înaintarea candidaturii lui Chiril Gaburici pentru funcția de prim-ministru.

„Și șirul ciudăţeniilor comportamentului dlui nu se termină aici. Spre exemplu, el a votat pentru candidatura lui Chiril Gaburici în partid, dar a refuzat să-l susțină în Parlament. În fine, toate aceste detalii îl privesc pe dl Leancă, iar noi putem doar să constatăm aceste stranietăți în comportamentul dlui”, a punctat președintele liberal-democraților.

În cadrul unei emisiuni de la Pro TV Chișinău, vicepreședintele PLDM Valeriu Streleț a mers și mai departe și a declarat că Iurie Lerancă a intrat „într-un cerc vicios de proaste influențe” din care partidul încearcă să îl scoată încă din iunie 2014.

„Nu ne poate acuza nimeni de interese oculte, pentru că am promis că dumnealui va fi candidatul PLDM la funcția de prim-ministru și l-am înaintat, respectându-ne promisiunea”, a mai spus Streleț.

Amintim că, după ce a refuzat să voteze în Parlament pentru Guvernul Gaburici, Iurie Leancă a ieșit în fața presei și a explicat că nu poate vota un Guvern minoritar creat cu suportul comuniștilor, care „vor conduce de acum încolo parada în R. Moldova”.

Leancă a declarat că urmează să ia o decizie despre viitorul său politic pe care o va anunța săptămâna viitoare.

Prietenii tăi merită să știe ASTA!
loading ..

Stiri relevante

Ungureanu 21.02.2015 15:54

Ceva dl Filat incurca. De exemplu, despre Gaburici, dl Iurie Leanca a aflat din mass-media, dupa ce fusesse facut anuntul ca fusese votat unanim candidatura acestuia (sic!) Eu nu cred ca dl Leanca sa fi mintit, mai degraba minte cu nerusinare Filat. Si multe alte ineptii, pe care le spune Filat: ca pldm nu stiu ce curs va urma... Dar pe comunisti, domnule Filat, cand ii dai jos? Ca acesta a fost obiectivul unu al partidului d-stra. De integrare europeana, sa luam o pauza... Nu cred ca cineva din CE sau din maruile personalitati din UE, Barosso, de exemplu o sai- faca o vizita lui Gaburici la Chisinau sau o sa-i intinda macar mana. O strangere de mana inseamna mult. Vedeti, ca lui Putin nu-i mai strange nimeni mana. Iar politicienii din Chisinau care s-au dovedit capabili de mișmașuri nu merită nici măcar să te uiți în direcția lor.

browser 21.02.2015 18:00

Leanca e straniu exact cum Filat si Harlet sunt curati ca lacrima

Miticu Mitica 21.02.2015 20:45

Draga Iura Leanca ca un om informat ce ai fost ai facut o alegere. In ciuda faptului ca ai fost anuntat ca occidentul nu il dorea pe Victor Viorel Ponta din varii motive ce tineau de orientarea sa politica, personalitate si nu in ultimul rand experienta te-ai gasit sa te pishi contra vantului. Evoci ca Ponta a facut in RM ce nimeni nu facuse inainte, adica sa treaca de la vorbe la fapte. Corect asa a facut, pe banii contribuabilui roman, care in plina criza a suferit deoarece guvernul Boc care nu a dorit ca Romania sa devina o noua Grecie, a strans centura. Romanul e rabdator si sentimental cand e vorba de fratele lui si asa cum e obiceiul prin judetul Moldova cand se aseaza la masa mai pune o farfurie goala si tacamuri, asa ca nu se stie niciodata cine-o mai veni. De ce Iura, amicul Ponta a facut lucrurile astea in preajma alegerilor ? Pentru ca isi facea campanie electorala pe banii bietilor de romani. Dar treaca si asta. Hai sa spunem ca a facut bine ce a facut Ponta. Dar hai sa nu uitam ca Basescu a luat relatiile cu RM de foarte departe le Iliescu (presedintele de onoare al PSDro cu al carui presedinte Ponta se gaseste in relatii de onoare), care este responsabil de izbucnirea razboiului de la Nistru, deoarece a prevenit Rusia de unele tentative de unire a unor moldoveni care au fost la el cu jalba`n bat. Ce sa mai spunem ca Iliescu a facut ce a facut la revolutie si mineriade si are mainile patate de sangele liberalilor de dreapta si taranistilor de centru adica cum ar fi acum PL si PLDM). Asadar, asa au fost timpurile, iar daca nu exista apropierea intre cele 2 maluri din era Basescu (cetatenii, burse s.a.), nu putea Ponta sa zvarle banii romanilor peste Prut. Asa cum ai vazut Ponta a pierdut conform asteptarilor si odata cu el si Domnia ta. Dar nu ai de ce sa regreti, ai primit o groaza de avertismente. Acum trendul va fi ca PSDro sa se duca la vale rau si in scurt timp popularii europeni, cei care s-au suparat pe Dvs ca nu respectati doctrina partidului dvs, vor veni la putere in Romania. Acum Iura in lume sunt 2 posibilitati sa fie pace sau razboi. Daca e pace e bine, daca e razboi sunt 2 posibilitati sa mergi pe front sau sa stai acasa. Daca stai acasa e bine, daca mergi pe front ai 2 posibilitati sa fie in spate sau in prima linie. Daca stai in spate e bine, daca esti in prima linie ai 2 posibilitati sa mori sau sa traiesti. daca traiesti e bine, daca mori ai 1 singura posibilitate : sa te manance viermii.

Miticu Mitica 21.02.2015 20:49

Iura, matale pe ce filiera ai mers ? Pe cea cu mersul pe front si iesit in prima linie ? Vom afla in urmatoarele zile ce optiuni urmezi.

Miticu Mitica 21.02.2015 20:58

Dar Iura nu fi dezamagit, Gaburici ca si Dta este doar siguranta care protejeaza de shuturi de curent. Numai ca de data aceasta PLDMul, nu Filat, a primit acelasi avertisment ca si dta ca NU se vrea nici un fel de alianta cu PCRM. Iata ca imi fac datoria si avertizez ca Filat va duce PLDM lin pe aceasi linie de coborare ca si Dta. PLDM a iesit de pe linia popular europeana.

Miticu Mitica 21.02.2015 21:02

Iesire nu numai datorita apropierii de PCRM dar si din multe alte motive printre care neasumarea angajamentelor Dvs de limba romana, dar si nerespectarea hotararilor CC in privinta acesteia. CC este piatra de baza a democratiei europene. Nerespectarea ei duce automat la repudierea partidului care nu o respecta : PCRM, PD si oarecum PLDM !

Miticu Mitica 21.02.2015 21:15

Cu cat rezultatele recensamantului intarzie cu atat presiunea va creste pe PLDM mai ales, acest lucru va ingreuna misiunea noului guvern si va scadea popularitatea partidelor din alianta. Pe de alta parte, datele de la recensamant, asa cum stiti se afla deja pe mesele cancelariilor occidentale, din vina cui stiti. Cam nasoale urmatoarele momente pana la anuntarea datelor recensamantului si probail si mai nasoale daca se falsifica ceva, intarind ideea ca acest guvern si alianta NU pot aduce nimic bun Moldovei si parcursului acesteia european. Daca cineva crede ca Iohanis e mai `fraier` ca Basescu se INSEALA. Daca cineva crede ca Iohanis va face altcumva decat isi doresc romanii, iar se inseala. Romanii sentimentali cu fratii lor au iesit la revolutie cu mic cu mare, la vot in strainatate sa il dea pe Ponta jos si si-au luat tara inapoi din mainile oligarhilor care sunt acum la puscarie. Nimeni nu ii subestimeaza, nici macar Rusia deoarece pana acum NIMENI nu a reusit sa ii ingenuncheze. Sper ca analiza mea sa fie de folos PLDM, deoarece ca si in cazul Leanca si Rosca eu am zis, eu am auzit. De asemenea in scurt timp nu voi mai fi prezent in mass-media. Asa cum v-am obisnuit cu lungile mele absente de analiza si observatie.

Dragos 22.02.2015 09:09

Filat se INSALA, crezand ca ne pacaleste iar. Noi, spre marea noastra dezamagire si spre marea bucurie a iubitelului sau din pat, Plahotniuc, deja am inticipat spargerea...Badica Filat a tradat. Insa nu vrea sa ceara iertare. Ne-a durut tradarea, inselarea. Or, tradarea, de aia e tradare, pentru ca ea vine de la ai tai. Pentru ca Filat a ucis iubirea noastra: Integrarea Europeana. Pentru ca insasi dna Nuland ii face cu ou si cu ote pe acesti amanti de duzina.Dle Filat, la ce bun stejarul, daca ghinda o mananca doar porcii salbatici? Cum dracu ai putut sa schimb un cal pe o gloaba? Cand iti vei da seama o sa fie prea tarziu. Vei pierde tot, tot, tot.