VIDEO, FOTO // „Dodon a trimis un adevărat DESANT de poliție împotriva copiilor la „OrheiLand”, ACUZĂ Partidul „ȘOR”. „Este o dovadă clară a instaurării unui stat dictatorial în R. Moldova”
5055
Sute de cetățeni, în special copii, oaspeți ai parcului „OrheiLand” au fost martorii comportamentului unui adevărat regim dictatorial, care a trimis peste o sută de polițiști de la Chișinău pentru a îndeplini comenzile politice ale guvernării lui Dodon, acuză Partidul „ȘOR”.
La câteva ore după ce cetățenii și deputații Partidului „ȘOR” au stopat abuzurile poliției din Orhei care au încercat să sisteze activitatea OrheiLand, bazându-se pe o presupusă hotărâre a Comisiei Naționale Extraordinare de Sănătate Publică, fostul consilier al lui Dodon, acum ministru de interne, a trimis la Orhei un adevărat desant - peste 100 de colaboratori de poliție. Aceștia erau dotați cu mijloace speciale și au blocat intrările, au alungat copiii de la tobogane, au intimidat și au amenințat. Unii copii au plâns, alții, au scandat împreună cu maturii „rușine” poliției, pentru că polițiștii au avut un comportament disproporționat și, cel mai grav, au acționat ilegal, îndeplinind ordine ilegale, se arată într-un comunicat de presă.
„Mai mult, un polițist a agresat-o fizic pe consilierul local Tatiana Gorea, dar și pe o altă femeie, împiedicând-o să meargă la copilul ei. De asemenea, unii polițiști, în frunte cu șeful lor, Marin Maxian au avut un comportament agresiv, au amenințat cetățenii și au ridicat vocea”, menționează sursa citată.
Forțele de ordine nu au prezentat niciun at valabil, care ar permite închiderea parcului de distracții.
Descinderea poliției la „OrheiLand” este o dovadă clară a instaurării unui stat dictatorial în R. Moldova, a declarat deputatul Partidului „ȘOR”, Marina Tauber. „Am văzut în septembrie anul trecut cum Dodon luptă cu femeile, atunci când m-au arestat pe mine și pe dna Apostolova. Acum îl vedem cum luptă împotriva copiilor. Veți răspunde pentru ceea ce faceți”, a adăugat Tauber.
Ea a arătat că poliția, care pretinde că apără ordinea publică, de fapt pune în pericol sănătatea cetățenilor, având în vedere că mai mulți polițiști sunt contaminați. „Doar la Orhei, peste 20 de polițiști au fost testați pozitiv, dar continuă să activeze”. Totodată, ea a arătat că deși se face trimitere la hotărârea Comisiei, la Chișinău nu a fost interzisă activitatea mai multor zone de agrement, precum Grădina Zoologică și Parcul Dendrariu.
Iar primarul de Orhei Pavel Verejanu a menționat că poliția în loc să asigure securitatea cetățenilor, să interzică grupurile mai mari de 3 persoane, blochează accesul cetățenilor în locuri publice.
Poliția a respins și propunerea constructivă a reprezentanților „OrheiLand” de a institui de comun acord un regim special care să le permită vizitatorilor parcului să se relaxeze pe teritoriul acestuia, respectând măsurile de protecție personală, dar utilajele de agrement să nu funcționeze.
16.05.2024
15:21
11.07.2021
20:57
09.06.2021
15:14
11.01.2021
09:01
17.12.2020
09:43
11.11.2020
17:38
01.07.2020
18:39
03.06.2020
19:24
02.06.2020
15:17
30.05.2020
20:24
26.06.2026
12:55
26.06.2026
10:47
26.06.2026
10:08
26.06.2026
09:21
26.06.2026
09:19
26.06.2026
02:49
26.06.2026
01:57
25.06.2026
23:50
25.06.2026
23:31
25.06.2026
22:38
25.06.2026
19:46
25.06.2026
18:51
25.06.2026
18:45
25.06.2026
18:07
25.06.2026
17:12
25.06.2026
17:05
25.06.2026
16:57
25.06.2026
15:49
25.06.2026
13:42
25.06.2026
12:38
25.06.2026
09:25
25.06.2026
08:42
25.06.2026
07:53
De la proiect pilot la instrument național: MIDIA își consolidează rolul în ecosistemul digital al Republicii Moldova
Adevăratul motiv al războiului dintre Nicușor Dan și Ilie Bolojan nu ar avea legătură cu alegerile: Planul secret pentru UNIREA României cu Republica Moldova
Alertă în Orhei: Un aparat de zbor necunoscut, cel mai probabil o dronă, a EXPLODAT lângă satul Lopatna
Pregătiri în regim de URGENȚĂ pentru alegerea unui nou Mitropolit al Basarabiei
























