18:02:10 17.05.2026
Stiri

Vlad Filat: „AVENTURIERILOR politici le trec prin cap scenarii halucinante. Vom şti să le dăm o RIPOSTĂ pe măsură”

Politică 07.06.2014 09:26 Vizualizări1365
Vlad Filat: „AVENTURIERILOR politici le trec prin cap scenarii halucinante. Vom şti să le dăm o RIPOSTĂ pe măsură” gov.md

Preşedintele Partidului Liberal Democrat din Moldova, Vlad Filat, susţine că procesul de integrare europeană a R. Moldova a început deja să ofere cetăţenilor un viitor prosper.

Întrebat dacă se aşteaptă la destabilizarea situaţiei din ţară în ajunul semnării, pe 27 iunie, a Acordului de Asociere cu Uniunea Europeană, Vlad Filat a spus că „numai nişte politicieni pentru care interesul ţării, al cetăţenilor nu contează deloc ar putea recurge la astfel de acţiuni”.

„A încerca să împiedici semnarea Acordului de Asociere înseamnă să te opui un viitor prosper, demn al cetăţenilor ţării, înseamnă să-ţi doreşti ca oamenii din ţara noastră să rămână ancoraţi în trecut, în nostalgii şi în sărăcie, fără a avea nicio şansă la un viitor mai bun. Sper din tot sufletul ca aventurierii politici, cărora probabil le trec prin cap diverse scenarii halucinante, să revină cu picioarele pe pământ şi să se gândească bine la posibilul impact al acţiunilor lor asupra oamenilor. Iar dacă nu vor înţelege acest lucru, vom şti să le dăm o ripostă pe măsură. Am luptat până acum pentru viitorul european al R. Moldova, pentru un viitor prosper al cetăţenilor şi nu vom ceda acum, când acest viitor a început să prindă un contur real!”, a declarat ex-premierul într-un interviu pentru Agenţia „Moldpres”.

Potrivit lui Vlad Filat, vizita de săptămâna viitoare a preşedintelui Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, la Chişinău este „un semnal puternic de susţinere a ţării noastre în aspiraţiile de aderare la marea familie a democraţiilor europene”, iar aceasta are loc în contextul evenimentelor din regiune.

„Europa este la ea acasă în Republica Moldova, majoritatea cetăţenilor noştri îşi doresc să trăiască într-un stat liber, democratic, european, prosper, iar vizita Dlui Barroso vine să consolideze opţiunea proeuropeană a R. Moldova şi, la sigur, va da un nou impuls mişcării pro-Europa în societatea noastră”, susţine liderul PLDM.

Comentând rezultatele alegerilor în Parlamentul European, Vlad Filat afirmă că este foarte important că Partidul Popular European, „cea mai mare familie politică din Europa parte a căreia este şi Partidul Liberal Democrat din Moldova şi exponent al căruia este Dl. Barroso”, a câştigat alegerile europarlamentare.

„Aceasta înseamnă că politica Bruxelles-ului în raport cu Republica Moldova va rămâne aceeaşi, că vom beneficia de acelaşi sprijin ca şi până în prezent. Acum, pentru a consolida această situaţie, rămâne ca şi forţele proeuropene din Republica Moldova să obţină un nou mandat în cadrul alegerilor parlamentare din 30 noiembrie, pentru a putea duce la bun sfârşit procesul început acum câţiva ani, astfel încât Moldova să devină membru cu drepturi depline al UE”, a afirmat Vlad Filat în cadrul aceluiaşi interviu.

Interviul cu liderul PLDM Vlad Filat îl puteţi citi integral aici.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
17.05.2026 08:28 539 Horoscopul zilei 17.05.2026
16.05.2026 08:02 805 Horoscopul zilei 16.05.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.15 1 USD 17.21 1 RON 3.87 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte