Stiri

Alocațiile pentru copii, de care beneficiază şi mulţi basarabeni, ar putea fi înlocuite cu VOUCHERE. Ce scop ar avea acest sistem

Știri 19.02.2020 08:30 Vizualizări1654
Alocațiile pentru copii, de care beneficiază şi mulţi basarabeni, ar putea fi înlocuite cu VOUCHERE. Ce scop ar avea acest sistem

Ministrul propus al Finanţelor, Florin Cîţu, este de acord cu înlocuirea alocațiilor cu vouchere. Cîțu a menționat că este un sistem aplicat în SUA și în Finlanda, statul având scopul de a se asigura că părinții nu pot folosi banii în scopuri care nu privesc copilul.

Florin Cîțu a explicat de ce a fost amânată majorarea alocațiilor: "Majorarea a fost amânată pentru că a venit fără surse de finanţare. A fost un amendament aruncat în ultimul moment fără sursă de finanţare. Dacă erau responsabili, trebuia să vină şi cu sursa de finanţare. Vom căuta şi vom găsi bani şi pentru creşterea alocaţiilor din august 2020.

Propunerea domnului premier este o propunere interesantă, este un sistem folosit şi în SUA pentru a se asigura că banii nu vor fi folosiţi de părinţi în alte scopuri şi vor fi direcţionaţi către sănătate, educaţie etc. Este un sistem folosit şi în SUA şi în Finlanda. Nu e o încă o decizie. S-a mai discutat despre acest lucru, cred că mai multe detalii are doamna ministru de la Muncă (ministrul Muncii, Violeta Alexandru)”, a declarat Cîțu la Digi24.

Florin Cîțu ar susține implementarea sistemului de vochere și atrage atenția asupra faptului că valoarea acestora nu va fi mai mică.

"Este o variantă pe care eu aş susţine-o dacă este o decizie să mergem în această direcţie. Dar nu înseamnă că sunt bani mai puţini. Vouchere înseamnă tot bani. Vrem să ne asigurăm că aceşti bani sunt folosiţi în beneficiul copiilor şi nu în alte scopuri”, a explicat Cîţu.

De partea cealaltă, reprezentanţii PSD au anunțat că se vor opune categoric acestei iniţiative. În opinia lor, plătirea alocațiilor pentru copii cu vouchere valorice este doar un tertip al PNL de a amâna sau diminua dublarea alocațiilor.

„PNL spune că vrea să plătească alocațiile pentru copii cu vouchere valorice care să poată fi folosite doar la achiziția produselor destinate copiilor. Să dea alocațiile în ce formă vor! Tichete, bonuri valorice sau vouchere, dar la valoarea lor #dublată, așa cum prevede legea!”, au scris social-democrații pe pagina de Facebook a partidului.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.10 1 USD 17.45 1 RON 3.83 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri