05:06:57 18.05.2026
Stiri

Un lider al partidului de la guvernare explică ce înseamnă „PD, partid pro-Moldova”: Partidele proestice și cele unioniste ar „rupe țara”

Politică 15.09.2018 10:28 Vizualizări3837
Un lider al partidului de la guvernare explică ce înseamnă „PD, partid pro-Moldova”: Partidele proestice și cele unioniste ar „rupe țara”

„Pro-Moldova” este o „reacție la isteria geopolitică din ultimii ani”, dar și „continuarea cursului european”.

Așa explică președintele de onoare al Partidului Democrat (PD), Dumitru Diacov, anunțul de ieri al liderului formațiunii, Vlad Plahotniuc, cu privire la transformarea PD-ului într-un partid „pro-Moldova”.

„Pro-Moldova, în primul rând, este o reacție la isteria geopolitică din ultimii ani. Cel puțin două partide zi de zi ne propun orientarea proestică. Șase sau deja șapte formațiuni doresc să fericească moldovenii cu Unirea. Două tabere. Una mai agresivă decât alta. Ele, practic, „rup” țara, o transformă în câmp de luptă, care nu are nimic cu doleanțele cetățenilor”, explică Diacov, după criticile de pe rețelele de socializare potrivit cărora PD „a abandonat cursul proeuropean”.

Potrivit lui Diacov, „pro-Moldova” ar înseamna continuarea cursului european al R. Moldova și realizarea angajamentelor noastre din cadrul Parteneriatului Estic și al Acordului de asciere cu UE.

„Dar asta înseamnă și consolidarea tuturor cetățenilor în jurul acestei idei. Și, nu în ultimul rând, „pro-Moldova” înseamnă revenirea la dezideratul anunțat la crearea actualului PD, cine mai ține minte? - Pentru o Moldovă democratică și prosperă!”, susține președintele de onoare al PD.

Menționăm că, în ultimii ani, liderii PD au vorbit despre proeuropenism, iar președintele Igor Dodon, fost lider al socialiștilor, a repetat de mai multe ori în discursurile publice că se declară „pro-Moldova”, iar R. Moldova ar trebui să aibă „relații echilibrate” atât cu Vestul, cât și cu Estul.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
17.05.2026 08:28 715 Horoscopul zilei 17.05.2026
16.05.2026 08:02 894 Horoscopul zilei 16.05.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.16 1 USD 17.30 1 RON 3.86 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte