Guvernul a IDENTIFICAT viitorul VICEPREMIER pentru Reintegrare
![Vizualizări](/img/eye.jpg)
![Guvernul a IDENTIFICAT viitorul VICEPREMIER pentru Reintegrare](/getimages/620x2000x2/large/b0ceb5d95f0682ac8244b72b49ed80c3.jpg)
Premierul Natalia Gavrilița a identificat viitorul vicepremier pentru Reintegrare, iar numirea acestuia va avea loc săptămâna viitoare, în cadrul ședinței Executivului.
„Deja am identificat viitorul vicepremier pentru Reintegrare, dar persoana respectivă a cerut un pic de răgaz, pentru ca să-și rezolve unele probleme. Doar după asta va fi numită în funcție. Cred că numirea se va face zilele următoare, astfel ca vicepremierul să participe la ședința de săptămâna viitoare”, a declarat în această seară la Guvern premierul Natalia Gavrilița.
Prim-ministra nu a vrut să spună despre cine este vorba, dar a dat asigurări că viitorul vicepremier, reprezentantul politic al Guvernului în discuțiile cu Tiraspolul, are experiența necesară pentru a exercita această funcție importantă.
Menționăm că funcția de viceministru pentru Reintegrare este vacantă deja de mai bine de două luni, după demisia, pe 5 noiembrie 2021, a lui Vladislav Kulminski.
„Demisia dumnealui vine din motive personale și nu are legătură cu performanțele înregistrate pe dosarul de reglementare a diferendului transnistrean”, a declarat atunci premierul Gavrilița.
Demisia lui Kulminski a avut loc imediat după încheierea negocierilor privind noul contract de furnizare a gazelor de către Rusia. Kulminski a fost unul dintre negociatorii delegaţi să obţină un preţ cât mai bun la gazele naturale pentru R. Moldova.
![](/getimages/620x2000x2/large/b92483004959147b11ca9ce488ae3d79.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a9469cf436d95bfa6ab9b07f052ff9fb.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/fe15be852cd521055d084ec0f22bbd6a.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/8a9d67868e3a0aca9398b9c191659b39.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)