Topul băncilor din R. Moldova care creditează persoanele fizice
„Astăzi, în R. Moldova funcționează 11 bănci comerciale care, potrivit situației din luna iunie 2017, au creditat economia țării cu 34,2 miliarde lei, dintre care 7,1 miliarde lei sau 20,8% sunt creditele oferite persoanelor fizice”, scrie în publicația „Trend Hunter” economistul IDIS „Viitorul”, Veaceslav Ioniță.
Cele mai multe credite luate de persoanele fizice sunt creditele de consum - 3,78 miliarde de lei sau 53,4% din totalul creditelor destinate persoanelor fizice. Urmează credite pentru procurarea unui imobil - 2,4 miliarde de lei sau 33,9% din total și credite pentru desfășurarea unei afaceri - 0,9 miliarde de lei sau 12,7%.
„Pentru o informare mai bună a cetățenilor care intenționează să apeleze la un credit bancar, am decis să elaborez un TOP al băncilor la creditarea persoanelor fizice. Creditarea persoanelor fizice este în proporție de 75% realizată de primele trei bănci din TOP-5, care oferă 5,35 de miliarde de lei din totalul de 7,08 miliarde de lei.
Cât privește politica de creditare a băncii orientate spre persoanele fizice, observăm că avem două bănci în TOP-5, EuroCreditBank și MobiasBanca, despre care se poate spune clar că au o politică activă de creditare a persoanelor fizice. Totodată, MAIB datorită cotei mari de piață, contribuie la majorarea valorii medii a volumului de credite oferite de bănci persoanelor fizice. Totuși, 7 din 11 bănci au un portofoliu de creditare a persoanelor fizice mai mic decât media pe sistem, ceea ce indică la un potențial neexplorat de bănci privind creditarea persoanelor fizice”, subliniază Ioniță.
Mai multe detalii despre creditarea persoanelor fizice din R. Moldova puteți găsi aici.
Parteneriat între Banca Națională a Moldovei și Monetăria Statului din România pentru emiterea monedelor comemorative. Anca Dragu: „Ne propunem să realizăm proiecte de valoare, care să reflecte bogăția patrimoniului cultural al R. Moldova”
Singura PĂSTRĂVĂRIE din R. Moldova este în nordul R. Moldova: În șapte bazine sunt crescute anual până la 12 tone de pește. Antreprenorul, ajutat de stat să-și dezvolte afacerea
JO 2024, VIDEO // Arcașul Dan Olaru, debut de vis la Jocurile Olimpice. Pe ce loc s-a clasat în calificări: „Următorul duel îl voi avea pe 1 august. Deja îmi cunosc adversarul, pe care nu l-am întâlnit până acum”