12:15:24 25.04.2024

Rezultat MODEST pentru austriacul care reprezintă R. Moldova la Jocurile Olimpice

Sport 13.02.2018 16:00 Vizualizări2329 Autor: Ziarul National

Austriacul naturalizat Christopher Hoerl a debutat la Jocurile Olimpice de la Pyeongchang, însă a avut un rezultat modest.

Sportivul în vârstă 28 de ani, care a intrat în concurs la proba combinată aplină, s-a clasat pe locul 41 din 65 de schiori în proba de coborâre. Acesta nu a participat la proba de slalom şi, astfel, nici nu se regăsește în topul final.

Sportivul se declară mulțumit de rezultat și afirmă că putea obține o clasare mult mai bună. „A fost o cursă bună, dar o greșeală mi-a jucat festa. Dar nu văd în asta o problemă, pentru că disciplina combinată a fost ca un antrenament până la urmă”, a spus Christopher Hoerl.

De menționat că Hoerl nu și-a încheiat, deocamdată, evoluția la Jocurile Olimpice. Acesta va concura joi la proba de coborâre.

R. Moldova este reprezentată de doi sportivi la Pyeongchang. Este vorba de austriacul naturalizat Christopher Hoerl și schiorul Nicolae Gaiduc. Ultimul va intra în concurs vine, 16 februarie, atunci când va lua startul în cursa de schi fond pe distanța de 15 kilometri, stil liber.

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...

20.04.2024 20:07 Ziarul National Nicolae Enciu // Basarabia sub teroar...

19.04.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Despărțirea apelor p...