Punctul FRĂȚIEI neamului românesc, locul unic din România unde se întâlnesc cele trei mari regiuni istorice: Muntenia, Moldova și Transilvania
6370
Un observator montan realizat de „Romsilva” marchează un punct unic în România şi de o importanţă majoră în contextul Centenarului Marii Uniri.
Observatorul „Frăţia neamului românesc” este pe Vârful Giurgiu din Munţii Vrancei, locul în care se întâlnesc cele trei mari provincii ale ţării.
Un observator montan a fost amenajat de silvicultorii Regiei Naţionale a Pădurilor – Romsilva, la cota 1.435, fix în punctul în care se întâlnesc cele trei provincii românești: Moldova, Muntenia şi Transilvania.
Evenimentul este dedicat Centenarului Marii Uniri. Refugiul montan „Frăţia neamului românesc”, inaugurat în comuna buzoiană Gura Teghii, reprezintă punctul de intersecţie a celor trei mari provincii româneşti: Muntenia, Moldova şi Transilvania. Din observatorul montan poţi zări Moldova la nord şi nord-est, Transilvania, dacă întorci privirea către vest, şi Muntenia, spre sud.
Balada Miorița a plecat de la un fapt real. S-a transmis de la o generație la alta. Și totul s-ar fi petrecut chiar la locul de întâlnire al celor trei provincii.
În golul alpin, unde turmele de mioare poposesc de mii de ani pentru păscut nu a existat niciodată graniță între oamenii muntelui, ciobani și pădurari. Și-au împărțit dintotdeauna ciurul de mălai ori s-au încălzit la același foc. Hotarul era marcat cu câțiva țăruși bătuți în pământ, care marcau teritoriile celor trei țări românești.
Acum, locul va fi cunoscut și datorită acestui observator montan, înalt de 8 metri. Poate fi folosit și ca refugiu pentru turiștii care se aventurează în drumeții prin masivele muntoase din cele trei județe învecinate: Buzău, Vrancea și Covasna.
Pe laturile monumentului din piatră din interiorul observatorului sunt stemele celor trei provincii românești. El este deschis publicului larg, iar accesul către acesta se poate face pe patru trasee marcate şi prezentate pe indicatoare amplasate în comuna Gura Teghii din judeţul Buzău.
Sub egida Ministerului Apelor și Pădurilor, Regia Națională a Pădurilor, „Romsilva”, a marchat Centenarul Marii Uniri din 1918 prin mai multe evenimente. Astfel, silvicultori din România și Republica Moldova au plantat în ultimul an, pe ambele maluri ale Prutului, „Pădurea Centenar”, pentru a marca o sută de ani de la decizia Sfatului Țării de la Chișinău de unire a Republicii Democratice Moldovenești cu Regatul României. De asemenea, „Romsilva” a inaugurat Expoziția Jubiliară ” 100 de ani de silvicultură în România”, găzduită de Muzeul Cinegetic al Carpaților „Posada”, în care este prezentată, interactiv, în mai multe secțiuni, activitatea silvicultorilor de la Marea Unire din 1918 până în prezent.
Sursa: adevarul.ro
05.09.2024
11:59
15.04.2024
19:28
20.04.2023
07:30
17.02.2023
14:32
18.01.2023
19:59
16.12.2022
14:28
22.11.2022
13:11
10.10.2022
07:30
04.05.2022
19:59
12.12.2021
09:47
25.01.2021
20:00
25.01.2021
19:01
27.06.2026
06:45
27.06.2026
05:18
27.06.2026
02:40
27.06.2026
01:28
27.06.2026
01:07
27.06.2026
00:41
26.06.2026
23:38
26.06.2026
20:28
26.06.2026
20:06
26.06.2026
18:36
26.06.2026
18:30
26.06.2026
18:19
26.06.2026
18:07
26.06.2026
18:05
26.06.2026
17:59
26.06.2026
17:20
26.06.2026
17:12
26.06.2026
16:32
26.06.2026
16:32
26.06.2026
15:47
26.06.2026
15:35
26.06.2026
15:26
26.06.2026
14:01
26.06.2026
13:46
26.06.2026
12:55
UE pregătește „integrarea treptată”: beneficii economice timpurii pentru Moldova, Ucraina și alte state candidate
Consiliul Europei acuză Suedia de discriminare a imigranților romi prin refuzul accesului la îngrijiri medicale
Atacuri aeriene americane asupra Iranului după incidentul din Strâmtoarea Ormuz. Acordul provizoriu de pace, în mare pericol
SUA lovesc ținte strategice în Iran după incidentul din Strâmtoarea Ormuz, armistițiul este pus în pericol
















