08:48:58 13.05.2026
Stiri

Ministru polonez: Doar vecinii Rusiei știu cu adevărat cât de periculoasă este această țară

Știri 22.05.2016 09:30 Vizualizări1443
Ministru polonez: Doar vecinii Rusiei știu cu adevărat cât de periculoasă este această țară polskieradio.pl

Ministrul polonez al apărării Antoni Macierewicz a vizitat Roma, unde s-a întâlnit cu omologul său, Roberta Pinotti. De asemenea, a oferit un interviu pentru Corriere della Sera, în care a ridicat problema amenințării ruse.

Potrivit ministrului polonez, doar țarile vecine Rusiei pot înțelege cum stau lucrurile într-adevăr. „Alte țări nu par să realizeze gravitatea situației, care este similara cu cea care a fost înainte de anexarea Crimeei. Atunci NATO nu a înțeles care este planul”, a spus Macierewicz. Ministrul este convins că Polonia „e supusă unor provocări rusești de zi cu zi”, și ia act de necesitatea sporirii prezenței militare a NATO la granița de est a Alianței, scrie paginaderusia.ro.

Antoni Macierewicz se așteaptă ca la viitorul summit NATO de la Varșovia va fi soluționată problema consolidării frontierelor estice și a desfășurarii de trupe permanente. El a menționat că nou creata forța de reacție rapidă – cu efective de 5.000 de militari – nu este de ajuns, și că doar în Polonia ar trebui desfasurata o întreaga brigada.

În același timp, ministrul apărării a declarat că țara sa va fi pregătită pentru dialogul cu Rusia numai după ce polonezii vor avea „un sentiment de securitate, care acum nu exista”. Antoni Macierewicz a spus că în Rusia „se vorbește des despre dorința de a ataca statele baltice sau Polonia”. Atunci când jurnalistul italian a obiectat că autoritățile ruse nu au făcut niciodată astfel de afirmații, el i-a amintit că Rusia „a amenințat direct Lituania”, și ca vicepreședintele Dumei de Stat s-a lăudat că „Armata Roșie” poate ajunge la Varșovia în doar o săptămână.

Macierewicz a subliniat ca acțiunile Poloniei sunt de natură pur defensivă. „Polonia și țările baltice doresc să fie în măsură să găzduiască forțe NATO atunci când se simt amenințate. Nu avem intenții agresive”, a mai declarat ministrul polonez al apărării.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
13.05.2026 07:57 263 Horoscopul zilei 13.05.2026
Top stiri
13.05.2026 07:57 16 Horoscopul zilei 13.05.2026
12.05.2026 08:19 597 Horoscopul zilei 12.05.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.16 1 USD 17.17 1 RON 3.87 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte