02:07:27 02.05.2026
Stiri

Guvernul caută SOLUȚII pentru indexarea în continuare a depunerilor de la BEM

Economie 19.11.2015 15:20 Vizualizări1452
Guvernul caută SOLUȚII pentru indexarea în continuare a depunerilor de la BEM

Guvernul urmează să găsească în următoarele săptămâni noi soluții pentru a asigura plata sumelor indexate pentru depunerile băneşti ale cetăţenilor în Banca de Economii.

Subiectul a fost discutat astăzi, într-o ședință a Comitetului Naţional de Stabilitate Financiară (CNSF).

Ministrul Finanţelor în exerciţiu Anatol Arapu a informat că, în anul 2015, au fost prevăzute 50 de milioane de lei în scopul onorării obligaţiilor statului faţă de cetăţenii Republicii Moldova care au avut depuneri băneşti în Banca de Economii la situaţia din 2 ianuarie 1992.

Membrii CNSF au examinat posibilităţile de distribuire şi modalităţile de plată a sumelor indexate, în condiţiile în care Banca de Economii a fost lichidată, iar conturile de depozit ale beneficiarilor de indexaţii au fost transferate în şase bănci comerciale, conform procedurilor stabilite în procesul de lichidare.

Premierul interimar a solicitat instituţiilor responsabile ale statului să se întrunească, în cel mult zece zile, cu reprezentanţii băncilor comerciale care au preluat depunerile băneşti ale cetăţenilor în Banca de Economii, pentru a conveni asupra unui mecanism clar de organizare a procesului respectiv, astfel încât oamenii să-şi primească sumele care li se cuvin în condiţii legale.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
01.05.2026 08:42 533 Horoscopul zilei 01.05.2026

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.22 1 USD 17.28 1 RON 3.97 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte