04:41:31 24.04.2026
Stiri

Voronin îşi ia măsuri de precauţie

Politică 13.04.2013 11:48 Vizualizări2074
Voronin îşi ia măsuri de precauţie
Partidul Comuniştilor din Republica Moldova (PCRM) şi-a anunţat poziţia în legătură cu rezolvarea crizei politice din ţară. Deputaţii PCRM nu vor vota pentru Guvernul Filat 3 şi optează pentru alegeri anticipate.

După ce candidatul desemnat la funcţia de premier Vlad Filat a declarat că intenţionează să aibă discuţii separate cu deputaţi din toate fracţiunile parlamentare, liderul comuniştilor şi-a luat măsuri ca să prevină eventuale voturi din partea PCRM pentru susţinerea actualului prim-ministru în exerciţiu.

Astfel, surse din cadrul PCRM au declarat pentru Ziarul NAŢIONAL că Vladimir Voronin le-a promis actualilor deputaţi comunişti din opoziţia parlamentară  „locuri bune” în lista electorală în eventualitatea unor alegeri anticipate.

După plecarea mai multor nume grele din PCRM în ultimii ani, unele au anunţat că vor mai urma plecări. Foştii comunişti se refereau în special la cei din garda veche a PCRM care au mai ajuns în Parlament. La alegerile parlamentare din ultimii ani, s-a văzut că Voronin se debarasa încet-încet de unii dintre cei care i-au fost până în 2005 în preajmă. Mulţi dintre aceştia fie s-au regăsit în coada listelor electorale, fie nu au încăput deloc şi au părăsit partidul.

„O să mai fie plecări din PCRM”, a anunţat deputatul Vadim Mişin la despărţirea de comunişti. „A plecat Sârbu, nu vă e de-ajuns?”, ne-a răspuns acum Mişin la întrebarea dacă avea pe cineva anume în vedere atunci când a devenit deputat neafiliat.

Raisa Lozinschi
Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
23.04.2026 08:00 800 Horoscopul zilei 23.04.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.28 1 USD 17.36 1 RON 3.98 1 RUB 0.23 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte