05:07:45 10.11.2025
Stiri

VIDEO // Un Ambasador al R. Moldova DEMISIONEAZĂ și părăsește PD: „Mi-e RUȘINE”

Politică 15.03.2016 15:10 Vizualizări10305
VIDEO // Un Ambasador al R. Moldova DEMISIONEAZĂ și părăsește PD: „Mi-e RUȘINE” Facebook

Ambasadorul R. Moldova în Austria, Andrei Popov, a demisionat astăzi din funcție și pleacă din serviciul diplomatic al R. Moldova în care a activat în ultimii 18 ani.

Anunțul a fost făcut public chiar de către Popov, într-o conferință de presă, în cadrul căreia a declarat că se retrage și din Partidul Democrat, al cărui membru a devenit în iunie 2009.

„Demisionez, pentru că îmi e rușine de ceea ce se întâmplă acasă: polarizarea societății, divizarea țării, corupția endemică, percepția că nu există lege și dreptate, controlul politic asupra unor instituții-cheie, impotența demonstrată în cazul furtului și neîntoarcerea miliardului care a fost luat din buzunarul fiecăruia. În calitate de ambasador, am avut situații când a trebuit să mă simt penibil, fiind întrebat cum s-a întâmplat acest furt și ce fel de instituții avem”, a declarat Popov, anunțând că decizia de a demisiona este „gândită și asumată”.

Popov a mai spus că pleacă și din Partidul Democrat, fiindcă deciziile nu s-ar lua la partid, ci „în altă parte, iar acest lucru se vede, se cunoaște, se simte”.

„Deciziile nu se iau în numele membrilor simpli, ci în interese corporative. Deciziile sonorizate de liderul PD nu sunt luate la partid, ci de o persoană sau în interesele unor persoane”, a adăugat Popov, anunțând că va reveni în luna mai la Chișinău.

Menționăm că, în noiembrie 2015, atunci când premierul Valeriu Streleț a anunțat că nu i-a răspuns la telefon lui Vladimir Plahotniuc, diplomatul reacționa pe Facebook și se întreba cum poți să nu-i răspunzi apelului unui om atât de important ca Plahotniuc.

La sfârșitul anului trecut, presa a scris despre faptul că președintele Nicolae Timofti a solicitat rechemarea lui Popov de la Viena, din cauza unor declarații făcute în prezența unor diplomați din România.

Pe 31 decembrie 2015, Popov organiza o conferință de presă în care anunța că renunţă la funcţia de membru al Consiliului Politic Naţional al Partidului Democrat, pe motiv că PDM a susţinut moţiunea de cenzură împotriva Guvernului Streleţ, înaintată de socialiști, fără a consulta CPN al formaţiunii. Ulterior, în cadrul unei emisiuni televizate, Popov s-a plâns că Marian Lupu evită discuțiile cu el și a spus că „Plahotniuc e echivalent cu PD, iar PD ar însemna un cuvânt de ocară”.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
09.11.2025 08:02 662 Horoscopul zilei 09.11.2025
08.11.2025 08:27 756 Horoscopul zilei 08.11.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.69 1 USD 17.04 1 RON 3.87 1 RUB 0.21 1 UAH 0.41
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte