01:46:18 28.01.2026
Stiri

Șeful Fiscului și-a convocat DE URGENȚĂ subalternii! „MOBILIZAREA tuturor structurilor SFS”

Economie 05.12.2013 13:55 Vizualizări1520
Șeful Fiscului și-a convocat DE URGENȚĂ subalternii! „MOBILIZAREA tuturor structurilor SFS”

Șeful Serviciului Fiscal de Stat (SFS), Ion Prisăcaru, a convocat o ședință cu subalternii săi în care le-a indicat să se mobilizeze pentru a atinge nivelul prognozat al veniturilor furnizate la Bugetul public național pentru anul curent.

Potrivit lui Ion Prisăcaru, drept urmare a revizuirii Bugetului, veniturile estimate pentru luna decembrie pentru a fi furnizate la Bugetul public național (BPN) s-au majorat cu mai mult de 2,5 ori. Șeful SFS consideră că această situație reprezintă o sarcină mai complicată pentru instituția pe care o conduce, dar este una realizabilă. Astfel, Ion Prisăcaru a cerut în cadrul ședinței mobilizarea tuturor structurilor SFS și valorificarea resurselor existente pentru a atinge acest obiectiv.

„Pentru eficientizarea acumulării veniturilor este necesară valorificarea restanțelor, inclusiv prin executare forțată, lupta cu fenomenul achitării „salariilor în plic” și munca la negru, monitorizarea producătorilor și exportatorilor din agricultură, îmbunătățirea activității posturilor fiscale”, a punctat șeful SFS.

Menționăm că, după modificările prevederilor Legii bugetului de stat pentru 2013, veniturile estimate vor fi mai mici cu peste 308,8 milioane de lei, iar cheltuielile prognozate – mai mari cu 284,5 milioane de lei.

Autor: Virginia Nica
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.01 1 USD 16.82 1 RON 3.93 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte