Stiri

R. Moldova: Rămasă fără supraveghere, o fetiță de 11 luni a mâncat piatră vânătă

Social 12.11.2013 17:15 Vizualizări2315
R. Moldova: Rămasă  fără supraveghere, o fetiță de 11 luni a mâncat piatră vânătă

O copilă de 11 luni a fost la un pas de moarte după ce a înghițit câteva grame de piatră vânătă, scrie știrilocale.md.

Potriviti sursei citate, incidentul a avut loc zilele trecute într-o familie din orașul Dubăsari. În timp ce părinții erau ocupați cu lucrările de reparație, fetița de numai 11 luni a găsit prin casă pachetul în care se afla conținutul de sulfat de cupru (piatră vânătă) și a început să mănânce.

Până părinții au dat de copilă, aceasta a reușit să mănânce vreo 10 grame, cantitate fatală chiar și pentru un adult, spun medicii.

Micuța a fost transportată de urgență la spital unde a primit tratamentul necesar. Acum, aceasta se află în afara oricărui pericol.

Autor: Galina Munteanu
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Valeriu Saharneanu // Rezidenții transnistreni: ostatici ori vârf de lance ai Kremlinului?
30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.13 1 USD 17.75 1 RON 3.85 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri