14:50:40 20.06.2026
Stiri

Premierul a găsit ac de cojoc pentru corupția din R. Moldova

Politică 28.04.2015 10:03 Vizualizări2130
Premierul a găsit ac de cojoc pentru corupția din R. Moldova

Premierul Chiril Gaburici vrea să fie creată o misiune europeană de luptă cu corupția. Propunerea a fost făcută în cadrul Consiliul național pentru reforma organelor de ocrotire a normelor de drept, unde a fost prezentat raportul de implementare a reformelor din sectorul justiției.

„Acest proiect a fost discutat și cu partenerii europeni, urmează să-l lansăm cât mai curând. Scopul acestei misiuni va fi de a consolida capacitățile instituțiilor de drept responsabile de combaterea corupției, de a prelua și aplica bunele practici din țările europene”, a explicat prim-ministrul Chiril Gaburici.

Potrivit premierului, din acest Centru unic de reformă a instituțiilor de drept urmează să facă parte cei mai buni specialiști din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Justiției, Procuraturii Generale, Centrului Național Anticorupție, Centrului Național de Integritate, reprezentanți ai societății civile și experți străini.

Potrivit premierului, acest Centru va servi drept platformă de analiză, coordonare, elaborare de politici și acte normative și va supraveghea activitatea instituțiilor responsabile de reforma justiției.

„Specialiștii din cadrul acestui Centru ar urma să stabilească și o listă de acțiuni prioritare pentru a mișca reforma înainte. Îmi doresc să fie vizibile efectele reformelor pe care le implementăm, să nu rămână scrise doar pe hârtie, dar să fie resimțite de către cetățeni”, a concluzionat premierul Gaburici.

Autor: Galina Munteanu
Stiri relevante
Top stiri
20.06.2026 08:16 301 Horoscopul zilei 20.06.2026
19.06.2026 08:22 823 Horoscopul zilei 19.06.2026
18.06.2026 07:54 960 Horoscopul zilei 18.06.2026

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.22 1 USD 17.64 1 RON 3.86 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte