Stiri

DEZVĂLUIRI despre TÂRGUL privind numirea Procurorului general. Cine urma să fie ales în locul lui Zubco și cine S-A OPUS

Politică 05.08.2016 11:48 Vizualizări9935
DEZVĂLUIRI despre TÂRGUL privind numirea Procurorului general. Cine urma să fie ales în locul lui Zubco și cine S-A OPUS

Candidatura lui Valeriu Zubco pentru funcția de procuror general a fost propusă pe ultima sută de metri în anul 2009, după ce partidele proeuropene au câștigat alegerile în fața comuniștilor lui Vladimir Voronin. Totuși, această funcție urma să fie ocupată de fostul președinte al Curții Constituționale, regretatul Gheorghe Susarenco, care s-a stins din viață pe 5 august 2014.

O declarație în acest sens a fost făcută de către fostul director ANRE, Nicolae Răilean, care a fost un apropiat al lui Gheorghe Susarenco.

„Astăzi, 5 august, se împlinesc doi ani de când Gheorghe Susarenco nu mai este printre noi... Câteva zile în urmă, la 30 iulie, el ar fi împlinit 60 de ani... După alegerile parlamentare din 2009, liderii partidelor sosiți la guvernare (Filat, Lupu, Urechean și Ghimpu) au discutat candidatura dlui Susarenco pentru funcția de Procuror general”, a scris acesta pe o rețea de socializare.

Răileanu susține că Susarenco nu ar mai fi ajuns în această funcție din cauza lui Vlad Plahotniuc. „În acele zile, principalul răufăcător contemporan al meleagului nostru își pregătise valizele pentru a-și lua tălpășița din țară, dar a mai făcut un ultim efort pentru a instala în fruntea PG omul său... A negociat „cu cine trebuie”, au bătut palma la suma de două milioane de euro, Tamara a pregătit suma, „borsetka” a transmis-o „cui trebuie” și astfel Susarenco așa și nu a mai ajuns acolo unde ar fi fost extraordinar de bine să ajungă. Ulterior, răufăcătorul secolului a despachetat valizele și a transformat țara într-un teatru de păpuși...”, a punctat fostul director ANRE.

Fostul oficial a mai adăugat că, dacă Susarenco era învestit în acea funcție, atunci lucrurile aveau să meargă într-o direcție bună. „Personal, sunt convins că toate relele în această țară au început anume din momentul când a fost respinsă candidatura dlui Gheorghe Susarenco la funcția de procuror general!”, a conchis acesta.

Menționăm că, potrivit unor dezvăluiri ulterioare, funcția de procuror general în revenise în 2009 Alianței „Moldova Noastră”, condusă de Serafim Urecheanu.

Amintim că fostul judecător al Curții Constituționale, deputat în Parlamentul R. Moldova, Gheorghe Susarenco, s-a stins din viață la vârsta de 58 de ani. Mai mulți prieteni ai lui Susarenco, care ultima dată a ocupat funcția de viceministru al Justiției, au declarat că acesta a decedat în urma unui atac de cord.

Gheorghe Susarenco, care a fost unul dintre cei mai cunoscuţi şi mai apreciaţi jurişti din țara noastră, s-a născut pe 30 iulie 1956 în satul Sadova, raionul Călăraşi. În perioada anilor 1990-1995 a fost judecător la Curtea Supremă de Justiţie, iar în anii 1995-2001 - judecător la Curtea Constituţională.

În 2005 devine deputat în Parlament, iar în noiembrie 2009 este desemnat în funcţia de viceministru al Justiţiei.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.10 1 USD 17.69 1 RON 3.84 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri