20:53:43 31.01.2026
Stiri

Conducerea „Apă-Canal Chișinău” și Ion Ceban sunt SOMAȚI să înceteze speculațiile privind sistarea aprovizionării cu apă a capitalei: „Presiunile publice, în scopul aprobării unui tarif lipsit de justificări economice sunt inadmisibile”

Actualitate 25.11.2022 11:40 Vizualizări2410
Conducerea „Apă-Canal Chișinău” și Ion Ceban sunt SOMAȚI să înceteze speculațiile privind sistarea aprovizionării cu apă a capitalei: „Presiunile publice, în scopul aprobării unui tarif lipsit de justificări economice sunt inadmisibile”

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) somează conducerea „Apă-Canal Chișinău”, dar și pe primarul general Ion Ceban, să nu mai ducă consumatorii în eroare și să înceteze speculațiile privind o eventuală sistare a apei în capitală.

Urmare a informațiilor apărute în spațiul public referitor la faptul că „locuitorii municipiului Chișinău pot rămâne începând cu ziua de astăzi fără apă”, Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) informează.

Citește și: „Apă-Canal Chișinău” și Ion Ceban vor să lase Chișinăul fără apă și canalizare, dacă nu va fi MAJORAT tariful până la 24 de lei. Edilul recunoaște că asta ar însemna „ o catastrofa pentru Chișinău”, dar nu cedează

ANRE susține că monitorizează situația creată și este în discuție permanentă cu furnizorul de energie electrică ÎCS „Premier Energy” SRL, care a informat că S.A. „Apă-Canal Chișinău” poate chită reeșalonat datoria acumulată.

Totodată, furnizorul de energie electrică a dat asigurări că nu va deconecta punctele strategice de apă, iar scrisoarea adresată a fost una standard, care se expediază consumatorilor ce acumulează datorii.

Citește și: Primarul Ion Ceban, pus la RESPECT, după ce a AMENINȚAT că-i va lăsa pe locuitorii capitalei fără apă și canalizare. „Kremlinul ne șantajează cu GAZUL, iar Ceban ne șantajează cu apa”


„În acest context, solicităm încetarea declarațiilor manipulatoare și intensificarea panicii în municipiu de către S.A. „Apă-Canal Chișinău”. Presiunile publice ale operatorului de apă asupra regulatorului în scopul aprobării unui tarif lipsit de justificări economice sunt inadmisibile. Reiterăm mesajul transmis anterior către S.A. „Apă-Canal Chișinău” de a avea o conlucrare transparentă și bazată pe profesionalism, prin aplicarea corectă a cadrului juridic în vigoare”, se arată într-un comunicat al ANRE.

Amintim că „Apă-Canal Chișinău” și Ion Ceban au amenințat că vor sista serviciile de apă și canalizare, dacă ANRE nu va accepta un tarif de 24 de lei.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
31.01.2026 08:40 595 Horoscopul zilei 31.01.2026
30.01.2026 08:30 846 Horoscopul zilei 30.01.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.13 1 USD 16.85 1 RON 3.95 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte