19:30:58 20.06.2026
Stiri

Chiril Lucinschi explică de ce TV7 NU va mai difuza PROPAGANDĂ rusească

Politică 10.04.2015 12:47 Vizualizări1829
Chiril Lucinschi explică de ce TV7 NU va mai difuza PROPAGANDĂ rusească

După ce acum o săptămână, sub pretextul stopării propagandei media rusești în R. Moldova, în Parlament a fost înregistrat un proiect de lege care prevedea mai multe modificări la Codul Audiovizualului care au provocat un val de critici din partea societății civile și a jurnaliștilor, postul de televiziune TV 7, care retransmite postul rusesc NTV, a anunțat că renunță la buletinele de știri și emisiunile informative și analitice ale postului retransmis, în favoarea unui volum mai mare de produs autohton.

„Grila de emisie va fi completată cu știri autohtone și emisiuni analitice și informative. Desigur, vom continua să retransmitem filmele și emisiunile de divertisment difuzate de NTV. Am luat această decizie pentru a demonstra că, atunci când se vrea cu adevărat un lucru, nu este nevoie de legi speciale”, a declarat Chiril Lucinschi, patronul postului TV 7, tot el deputat PLDM.

Deputatul care nu a susținut proiectul de lege pentru modificarea Codului Audiovizualului, înaintat de colegii PD și semnat de câțiva deputați PLDM, afirmă că se așteaptă ca exemplul TV7 să fie urmat și de alte posturi TV care retransmit posturi din Rusia.

„Ceea ce am vrut noi să demonstrăm prin această decizie luată la TV7 este că, deseori, anumite lucruri sunt ambalate frumos pentru a ascunde altfel de intenții. Mă mir de mai mulți politicieni care știu să vorbească corect și nu au capacitatea de a lua decizii corecte”, a mai spus Lucinschi, făcând aluzie la colegii săi din Parlament care de asemenea sunt patroni ai unor posturi TV, cel mai cunoscut dintre ei fiind Vlad Plahotniuc.

Întrebat dacă după retragerea semnăturilor deputaților PLDM, controversatul proiect de lege privind modificarea Codului Audiovizualului va rămâne în discuții, Lucinschi a precizat că pe marginea documentului se mai discută, iar acesta ar putea suporta mai multe modificări.

Amintim că, săptămâna trecută, democraţii au înregistrat în grabă un proiect de lege, semnat şi de câţiva deputaţi liberal-democraţi, menit să modifice mai multe prevederi ale Codului Audiovizualului.

CITEŞTE ŞI PROIECT // Cum vor să se IMUNIZEZE politicienii împotriva presei

Experţii media, jurnalişti, dar şi societatea civilă au criticat proiectul, afirmând că, sub paravanul luptei cu propaganda externă, se urmăreşte instaurarea unui monopol pe piaţa audiovizuală din R. Moldova şi se atentează la libertatea presei.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
20.06.2026 08:16 392 Horoscopul zilei 20.06.2026
19.06.2026 08:22 944 Horoscopul zilei 19.06.2026
18.06.2026 07:54 992 Horoscopul zilei 18.06.2026

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.22 1 USD 17.64 1 RON 3.86 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte