16:42:41 02.08.2025
Stiri

ANRE nu dă curs solicitării „Apă-Canal”. Tarifele la apă NU vor fi MAJORATE

Economie 24.07.2015 12:22 Vizualizări2811
ANRE nu dă curs solicitării „Apă-Canal”. Tarifele la apă NU vor fi MAJORATE

Angenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) nu acceptă, deocamdată, solicitarea S.A. „Apă-Canal Chișinău” de a fi majorat tariful pentru un metru cub de apă.

Potrivit ANRE, S.A. „Apă- Canal Chișinău” nu a prezentat Agenției cheltuielile de bază, consumul tehnologic, pierderile de apă în sistemul public de alimentare cu apă și canalizare, dar și alte materiale justificative.

„Luând în considerare faptul că operatorul nu a întrunit condițiile expuse mai sus și reieșind din cadrul legal existent, în prezent nu există temei pentru examinarea și aprobarea noilor tarife pentru serviciul public de alimentare cu apă și de canalizare furnizate de S.A. „Apă- Canal Chișinău”, atâta timp cât nu s-a respectat cadrul legal”, se precizează într-un comunicat de presă al ANRE.

La începutul acestei săptămâni, „Apă – Canal Chișinău” a cerut ANRE ajustarea tarifelor la apă. Societatea pe Acțiuni cerea o majorare cu peste 50 la sută a tarifului, astfel ca prețul la apă să fie de aproape 14 lei pentru un metru cub, față de 9,19 cât este în prezent.

Autor: Galina Munteanu
Stiri relevante
Top stiri
02.08.2025 08:19 436 Horoscopul zilei 02.08.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte