Stiri

Un ministru va fi cercetat penal pentru fals în declarații

Anticorupție 03.04.2014 13:43 Vizualizări1639
Un ministru va fi cercetat penal pentru fals în declarații

După ce câțiva deputați au fost învinuiți de Comisia Națională de Integritate că și-au tăinuit averile, astăzi, CNI a cerut cercetarea penală a ministrului Sănătății, Andrei Usatîi.

„Comisia a constatat încălcarea regimului juridic al declarări veniturilor și proprietăților în cazul lui Andrei Usatîi prin nedeclararea a cinci terenuri agricole, cu suprafața totală de cinci hectare, un teren în fondul forestier de un hectar, trei automobile, două conturi bancare şi 230 de acţiuni într-o întreprindere”, a precizat vicepreședintele CNI, Victor Strătilă.

Comisia de Integritate va remite actul de constatare și materialele acumulate Procuraturii Generale care urmează să inițieze o cauză penală pentru fals în declarații. Dacă va fi găsit vinovat, Andrei Usatîi riscă să achite o amendă de până la 12 mii de lei sau poate ajunge după gratii pentru un an de zile.

În declarația de avere pentru anul 2013, ministrul indică venituri de peste 190 de mii de lei din salariul de ministru și cel primit de la Universitatea de Medicină „Nicolae Testemițanu”, dar și o pensie de circa șase mii de lei. La capitolul bunuri imobile au fost indicate zece terenuri agricole, cumpărate în 2012, dar nu este indicat prețul. Terenurile nu s-au regăsit în declarația de avere depusă de Usatîi anul trecut. Ministrul mai deține un apartament de 92 de metri pătrați, estimat la 842 de mii de lei și o mașină de model „Audi A6” procurată în 2008 cu 148 de mii de lei. Ambele proprietăți au fost indicate și în declarația de avere depusă pentru anul 2012.

Ministrul Sănătății nu a răspuns la telefon pentru a comenta decizia adoptată de Comisia Națională de Integritate.

Autor: Stela Mihailovici
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 16.08.2026 16.08.2026 12:54 362 Horoscopul zilei 16.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.98 1 USD 17.32 1 RON 3.81 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri