Stiri

Un medicament CONTRA CANCERULUI la sân ar putea fi LANSAT în 2015

Știri 14.10.2014 15:25 Vizualizări1862
Un medicament CONTRA CANCERULUI la sân ar putea fi LANSAT în 2015

Un medicament experimental contra cancerului de sân, Palbociclib, va intra într-o procedură accelerată de testare în SUA, ultima înainte de posibila lansare pe piaţă, au anunţat reprezentanţii unei companii farmaceutice, transmite AFP.

Agenţia pentru medicamente (FDA) a SUA a decis să acorde Palbociclib „o testare prioritară”. Decizia FDA înseamnă că analizarea în vederea aprobării acestui tratament va dura doar şase luni, nu zece luni cum ar fi fost în mod obişnuit.

Verdictul agenţiei americane pentru medicamente este aşteptat pe 13 aprilie 2015. Potrivit testelor clinice, Palbociclib încetineşte dezvoltarea cancerului de sân în stadiu avansat.

Administrat împreună cu un alt medicament anti-canceros aflat deja pe piaţă, letrozol (comercializat sub numele Femara - n.r.), tratamentul a dus la stoparea dezvoltării tumorilor canceroase timp de 20 de luni în medie.

Noul medicament ar putea genera vânzări de peste patru miliarde de dolari pe an pentru compania Pfizer, începând din 2020.

Autor: Ziarul National
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.11 1 USD 17.53 1 RON 3.84 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri