18:28:00 14.11.2025
Stiri

ULTIMA ORĂ // Rușii de la „LukOil” NU mai controlează procesul de furnizare de kerosen pentru AIC - combustibilul va fi adus din România: Următoare etapă va fi cumpărarea infrastructurii aeroportuare din proprietatea companiei ruse

Actualitate 14.11.2025 17:02 Vizualizări411
ULTIMA ORĂ // Rușii de la „LukOil” NU mai controlează procesul de furnizare de kerosen pentru AIC - combustibilul va fi adus din România: Următoare etapă va fi cumpărarea infrastructurii aeroportuare din proprietatea companiei ruse

Autoritățile R. Moldova au încheiat un contract de comodat cu compania rusească „LukOil”, pentru preluarea în administrare a activelor de la Aeroportul Internațional Chișinău (AIC) cu titlu gratuit, iar pe parcursul zilei de 13 noiembrie 2025 s-a realizat procesul de primire-predare a bunurilor. Contractul de comodat permite asigurare furnizării de kerosen și reprezintă o soluție de urgență pentru a asigura stabilitatea aprovizionării aeronavelor, în contextul riscului ca, din 21 noiembrie, compania „LukOil” să fie în incapacitate de furnizare și operare, a declarat astăzi ministrul Energiei, Dorin Junghietu.

Potrivit ministrului, terminalul petrolier de la Aeroport reprezintă un activ strategic pentru stat, prin urmare, este important ca furnizarea de kerosen pentru sectorul avia să se desfășoare fără întreruperi. „În acest scop, grupul de lucru constituit pe subiectul aprovizionării cu combustibil, de comun cu Î.S. Aeroportul Internațional Chișinău, a pregătit și implementat un plan de management, astfel încât furnizarea combustibilului să aibă loc fără perturbări”, a precizat Junghietu.

Totodată, autoritățile au negociat cu o companie românească vânzarea de combustibil către Aeroport pentru perioada imediat următoare. „Exportul urmează să fie aprobat chiar azi. În această perioadă, Aeroportul Internațional Chișinău va fi responsabil de operarea terminalului petrolier. Etapa următoare va fi cumpărarea de către AIC a activelor și infrastructurii aeroportuare din proprietatea „LukOil””, a adăugat oficialul.

Acesta a făcut clarificări și în privința celor circa 100 de benzinării deținute de compania ce a nimerit sub sancțiunile SUA.


„În legătură cu stațiile din proprietatea „LukOil”, menționăm că sunt circa 100 de stații care oferă resurse petroliere pe piață. Cu toate acestea, în prezent, piața petrolieră din R. Moldova este diversă, cu mai mulți operatori ce au diferite lanțuri logistice de aprovizionare, atât terestru din România, cât și prin Portul Giurgiulești, respectiv piața este asigurată cu combustibil și stocurile sunt stabile”, a conchis ministrul Energiei.

Amintim că reprezentanții Consiliul pentru Examinarea Investițiilor de Importanță pentru Securitatea Statului a înaintat, la sfârșitul săptămânii trecute, o ofertă de achiziționare a depozitului „LukOil” de la Aeroportul Internațional Chișinău. Data-limită pentru această ofertă este 17 noiembrie.

Autor: ZiarulNational
Stiri relevante
Top stiri
14.11.2025 08:43 454 Horoscopul zilei 14.11.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.64 1 USD 16.92 1 RON 3.86 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte