Stiri

Campioana Irina Rîngaci, PRIMA reacție după ce a fost eliminată de la Jocurile Olimpice: „E o înfrângere dureroasă... Au fost piedici, tensiuni, presiune... Îmi pare rău că am dezamăgit atâta lume, care a sperat și a crezut în mine”

Actualitate 06.08.2024 09:03 Vizualizări3082
Campioana Irina Rîngaci, PRIMA reacție după ce a fost eliminată de la Jocurile Olimpice: „E o înfrângere dureroasă... Au fost piedici, tensiuni, presiune... Îmi pare rău că am dezamăgit atâta lume, care a sperat și a crezut în mine”

Luptătoarea Irina Rîngaci, eliminată luni după prima luptă la Jocurile Olimpice, regretă că i-a dezamăgit pe cei care au crezut în ea, dar promite să revină într-o zi la olimpiadă și să demonstrează că înfrângerea suferită în fața unei nord-coreene a fost un accident.

„Cu regret, părăsesc această competiție cu o înfrângere. Este o înfrângere destul de dureroasă pentru mine! Îmi pare rău că am dezamăgit atâta lume, care a sperat și a crezut în mine. Olimpiada reprezintă și un test psihologic, iar eu l-am pierdut. Au fost piedici, tensiuni, presiune, dar asta e! Se bucură unii de scârba altora”, a scris tripla campioană europeană Under 23, Irina Rîngaci, într-o postare pe Facebook.

Sportiva nu a oferit detalii despre „piedicile” care i s-ar fi pus, însă a dat asigurări că într-o zi va reveni mult mai puternică la Jocurile Olimpice.

„Scriu aceste gânduri cu mare durere, pentru că știu de ce și pentru ce am venit la Paris. Din păcate, nu am reușit de această dată. Țin capul sus și merg mai departe, iar într-o zi sper să mă întorc pe saltelele olimpice. Le mulțumesc celor care au ținut pumnii strânși pentru mine!”, a mai scris Irina Rîngaci.

Amintim că luptătorii Irina Rîngaci și Victor Ciobanu au pierdut duelurile avute în debutul Jocurile Olimpice, fiind astfel eliminați din competiție. Ambii sportivi au cedat în fața unor semeni din Coreea de Nord.

Victor Ciobanu a fost eliminat de nord-coreeanul Ri Se Ung, iar Irina Rîngaci, una dintre favoritele concursului, a pierdut cu 10-6 de la Pak Sol Gum.

Autor: ZiarulNational
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.37 1 RON 3.82 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri