Traian Băsescu: „Marele risc pentru R. Moldova ar fi un tratament cu aroganţă din partea UE”


Preşedintele României, Traian Băsescu, susține că după parafarea de către R. Moldova a Acordului de Asociere cu UE și Acordul de Liber Schimb, la Vilnius, „marele risc pentru R. Moldova ar fi un tratament cu aroganţă din partea UE, care nu ar ţine cont de realităţile din R. Moldova”, scrie Mediafax.ro.
„Marele risc pentru R. Moldova ar fi un tratament cu aroganţă din partea UE - atenţie, folosesc termenul cu responsabilitate - şi care nu ar ţine cont de realităţile electorale ale Republicii Moldova", a declarat Traian Băsescu în cadrul unei emisiuni la Radio România Actualități, scrie Mediafax.md.
Menţionând că anul viitor sunt alegeri în R. Moldova, preşedintele a avertizat că, dacă până atunci nu se produce liberalizarea sistemului de vize pentru cetăţenii moldoveni şi nu se ratifică cele două documente care urmează a fi parafate la Vilnius, există riscul de a se produce răsturnări.
„Dacă vin tot felul de politicieni care vor dori condiţii adiţionale, se va rata obiectivul", a avertizat Traian Băsescu.
Băsescu își asumă responsabilitatea să transmită acest mesaj la nivelul Consiliului European, dar probabil nu va face acest lucru la Vilnius, pentru că nu ar vrea să strice atmosfera.
Traian Băsescu crede că „R. Moldova trebuie tratată pe realităţile din R. Moldova, nu pe stil birocratic bruxellez".
Președintele României și-a exprimat regretul că Ucraina nu va mai semna Acordul de Asociere cu UE, catalogând drept „excesive" condiţiile impuse Kievului de Uniune. Băsescu a opinat că Iulia Timoşenko s-a dovedit mai înţeleaptă decât Uniunea Europeană.









































































