12:11:38 27.10.2021
Stiri

S-a găsit CANDIDATUL pentru funcția de președinte al R. Moldova: „Ar trebui să fie candidatul de CONSENS”

Politică 15.01.2015 16:51 Vizualizări4396 Autor: Ziarul National
S-a găsit CANDIDATUL pentru funcția de președinte al R. Moldova:  „Ar trebui să fie candidatul de CONSENS”


Fostul deputat liberal, iar ulterior liberal-reformator, Ana Guțu, îl critică pe Mihai Ghimpu pentru ambițiile sale în ceea ce privește funcția de președinte al R. Moldova și în același timp spune cine ar trebui să fie viitorul șef al statului.

„Funcția de președinte trebuie să rămână una nepartajată politic (în condițiile unor lideri de partide exagerat de ambițioși, care își imaginează că a fi președinte într-un stat cu nici 3 mln. de locuitori e ca și cum ai fi mai marele lumii). Pentru a evita derapaje grave, legate de acțiuni anticonstituționale, Nicolae Timofti ar trebui să fie candidatul de consens pentru cel de-al doilea mandat. Cel mai tare argument este faptul că dânsul e personalitatea care încarnează integritatea, fapt care în condițiile R. Moldova nu este deloc unul de neglijat”, e de părere Ana Guțu.

Potrivit fostei deputate, cei dornici de funcții și mandate trebuie să-și dea seama că cea mai bună candidatură e cea a lui Timofti: „Fumul alb, care a ieșit deasupra Palatului Republicii la 16 martie 2012, încă nu s-a evaporat definitiv – Habemus Papam – Avem Președinte! Avem și iarăși vom avea. Nicolae Timofti merită să fie reales în 2016 pentru un al doilea mandat. Este un președinte înțelept, proeuropean, integru, lipsit de ambiții disproporționate”.

Fosta adjunctă a lui Mihai Ghimpu nu a evitat să-i aducă critici liberalului. „Blocajul în cadrul negocierilor se zice o fi apărut din cauza că Ghimpu cere funcția de președinte. De fapt, Ghimpu dimineața cere una, seara schimbă macazul, iar a doua zi ticluiește altă fabulă cât mai năstrușnică pentru a-și înlăcrima susținătorii siropoși. Se creează impresia că nimic din lecția faimoasei crize declanșate în R. Moldova din cauza nealegerii președintelui nu s-a precipitat în cerebelul marelui strateg”, a mai adăugat Ana Guțu.

Prietenii tăi merită să știe ASTA!


Egor 15.01.2015 17:12

Cred ca nimeni nu o saniu fie si adoua oara Timfoti ca nui mai mult decit o papusha condusa de Plohotniuc si de restu ,,bandiuganilor,,!!Doar Ghimpu promoveaza idei corecte!!

Bernard 15.01.2015 17:13

Ghimpu vrea schimbare si o guvernare pentru oameni . Dar cei din PD si PLDM nu accepta acesta schimbari care sunt pronuntate la masa de negocieri ca nu vr mai avea posibiltatea de a fura in dreapta si stinga

Vitalii 15.01.2015 17:50

Nu ca sa tine apararea cuiva dar Ghimpu semana din ce in ce mai mult cu un ipocrit fara de seama. De parca mai inainte nu sau mia inteles si acum deja dupa ce nu i se dau functii la egal vine cu mofturi de adolescent.

Valeriu 15.01.2015 17:51

Am vazut noi cum administreaza capitala Chirtoaca timp de opt ani de zile. Imi este de ajuns de atitea vorbe frumoase si europene. Eu vreau stabilitate in tara dar nu contradictii si aiureli liberali in privinta fromulelor europene.

maia 15.01.2015 17:53

da, vad ca bine sunteti platiti pentru comentarii, ati invadat toate stirile, minut dupa minut...toate hotelurile, microbuzele din Chisinau s.a fac parte din reteaua Ghimpu, voi sunteti cei care distrug coalitia...in loc sa sustineti colegii europeni ii ingropati fara nici o mila si dupa va plingeti ca a aparut pe arena politica un asa actor ca dodon. Mai ginditi-va oleaca inainte sa spuneti ceva, dar nu invers

50bani 15.01.2015 17:53

Timofti nu este bun de nimic. El nu poate să spună două cuvinte fără vreo foiță. Este ca o păpușă condusă de cei ce stau în spatele lui. Nu trebuie să-i încredințăm încă 4 ani.

ion 15.01.2015 18:14

Si cine ne invata minte ,d-lor ?! :))) Cea ,care a tradat pe Ghimpu si a fost rasplatita ,tot de Rata cea muta " cu ordin . Cat de penibili sun unii ! Nici nu ai ce le replica ...

Raluca Toma 15.01.2015 18:20

Decat Ghimpu Presedinte, mai bine Timfoti. Macar nu e schizofrenic.

Vitalie 16.01.2015 09:24

bre, care președinte din timoșa, nea făcut de rîs de sute de ori, a împărțit cele mai mari distincții în dreapta și stînga la toți vagabonzii și plus la toate e mai rău ca o marionetă, e pur și simplu o șafcă care cînd i se spune carăte în cușcă.. fuge și tremură acolo