PLDM vrea un premier NEAFILIAT politic. Ce precondiții trebuie îndeplinite pentru ca liberal-democrații să se așeze la masa de negocieri
3500
Președintele interimar al Partidului Liberal Democrat din Moldova (PLDM), Valeriu Streleț, susține că întreaga răspundere politică, economică și socială pentru situația în care s-a pomenit R. Moldova și cetățenii ei îi aparține Partidului Democrat (PD) care a votat, alături de socialiști și comuniști, demiterea Guvernului și lichidarea AIE-3.
Într-un briefing susținut astăzi, Valeriu Streleț constată că nici la 20 de zile după demiterea Executivului și după declarațiile „triumfaliste” ale democraților privind crearea unei noi majorități parlamentare lucrurile nu s-au mișcat din loc.
În pofida acestui „eșec”, PD insistă pe o retorică agresivă care încurajează traseismul politic, zice Streleț. Totodată, în mâinile liderilor „reali” ai democraților este concentrată excesiv mass-media, iar sistemul autoritar și corupt din R. Moldova nu mai poate fi ascuns „sub preș”.
Pentru ca liberal-democrații să se așeze la masa de negocieri în vederea formării unui nou Executiv, Biroul Permanent Central al PLDM a decis că e necesar să fie îndeplinite trei precondiții. Acestea se referă la libertatea viitorului Guvern de a acționa în conformitate cu normele constituționale, fără a fi „încorsetat” de acorduri de alianță, viitorul premier ar trebui să fie neafiliat politic, iar instituțiile de drept și de control ale statului urmează a fi scoase de sub dominație oligarhică.
„Vom rămâne deschiși pentru a vedea dacă PD, care a provocat această criză, înțelege gravitatea situației, esența acestor abordări care constituie precondiții pentru a putea crea un nucleu care să discute despre formarea unui nou Guvern”, a declarat Valeriu Streleț.
Publicăm mai jos declarația politică a Biroului Permanent Central al PLDM:
„În contextul dezvoltării deciziilor adoptate de către Consiliul Politic Naţional al Partidului Liberal Democrat din Moldova în şedinţa din 4 noiembrie 2015, Biroul Permanent Central al PLDM a aprobat următoarea Declaraţie, care defineşte abordările politice ale PLDM în perspectivă imediată:
Reafirmăm că Partidul Democrat din Moldova poartă întreaga responsabilitate pentru criza politică, economică şi socială în care este aruncată Republica Moldova şi cetăţenii săi. Prin votul comun cu socialiştii şi comuniştii, din 29 octombrie 2015, pentru demisia unui guvern pro-european, democraţii şi-au asumat conştient atât lichidarea AIE 3, cât şi toate consecinţele acestui proces.
Reiterăm că, după 20 de zile de la demiterea Guvernului AIE 3, în pofida declaraţiilor triumfaliste şi a rolului asumat în crearea unei majorităţi parlamentare, PDM a eşuat nu doar în atingerea acestui obiectiv, ci şi în crearea unei platforme funcţionale de negociere. Ca urmare a acestui dublu eşec, exponenţii PDM promovează o retorică agresivă, exprimând public poziţii care încurajează traseismul politic şi acţionând direct în vederea perpetuării presiunii şi a şantajului. Din păcate, doar la aceasta se rezumă conţinutul „negocierilor iniţiate de PDM", departe de interesul cetăţenilor şi de obiectivul de a oferi ţării soluţii rapide de ieşire din criză.
Constatăm că procesele, care au afectat clasa politică, produc efecte şi asupra mass-media, având în rezultat o concentrare excesivă de resurse mediatice sub auspiciile liderilor formali şi reali ai partidelor politice. Aceasta îşi găseşte confirmarea oficială după ieşirea din umbră a unei părţi din proprietarii reali ai mijloacelor mass-media înregistrate în Republica Moldova. PLDM consideră inadmisibilă perpetuarea în continuare a acestei situaţii, care afectează grav egalitatea de şanse în competiţia politică.
Considerăm că în acest sens se impune aplicarea unor abordări şi atitudini total diferite faţă de procesul politic din partea tuturor celor care mai pretindem că reprezentăm interesele cetăţenilor şi că suntem preocupaţi de soluţionarea gravelor probleme cu care se confruntă ţara. Nu mai poate fi tolerat şi „ascuns sub preş" sistemul autoritar şi corupt care ţine în captivitate instituţiile statului. Acesta urmează a fi urgent demontat, iar în locul ei trebuie edificat un nou sistem, care să funcţioneze exclusiv în baza principiilor autentice ale statului de drept şi doar în interesul cetăţenilor.
Pornind de la cele expuse, BPC al PLDM declară că, în acest moment de grea cumpănă, ţara noastră şi oamenii săi nu au nevoie de o oarecare guvernare „de strânsură", ci de forţe politice angajate ferm în asigurarea responsabilă a actului de guvernare, bazat pe următoarele principii şi abordări de bază:
1. Instituţiile de drept ale statului, justiţia şi sistemul judecătoresc, entităţile anticorupţie, organele de reglementare şi control urmează a fi scoase din subordonarea partinico-oligarhică, în vederea neadmiterii influenţării acestora de către grupări de interese şi folosirea lor pe post de bâte politice. Punerea în practică a acestei priorităţi urmează a fi a fi asigurată prin agrearea imediată de către actorii politici decidenţi a unor angajamente ferme de reconsiderare a instituţiilor menţionate, cu termene exacte şi prompte de implementare.
2. Guvernul urmează să activeze în baza normelor constituţionale şi legale, fără careva încorsetări stabilite prin acorduri de alianţă sau alte soiuri de înţelegeri opace, având tot suportul necesar pentru promovarea acţiunilor ferme, fie şi nepopulare, pentru depăşirea crizei. Primul ministru trebuie să fie neafiliat politic, să dispună de dreptul de a avea ultimul cuvânt în formarea Cabinetului de miniştri şi operarea remanierilor în cadrul acestuia.
3. Activitatea Parlamentului urmează să se plieze pe obiectivul de soluţionarea problemelor vitale ale societăţii, şi nu pe contribuţia la crearea acestora. Ritmicitatea şi randamentul activităţii organului legislativ suprem urmează să fie asigurată de un preşedinte al Parlamentului, faţă de care să nu existe suspiciuni de afiliere de afaceri sau de rudenie prin afinitate cu persoane care au edificat sistemul statului captiv.
4. Abordările expuse reflectă cele mai vitale revendicări ale cetăţenilor care au ieşit în stradă să-şi ceară drepturile şi libertăţile. Aceste obiective s-au regăsit constant în toate angajamentele de reforme ale guvernelor precedente, în relaţiile cu partenerii de dezvoltare, rămânând, spre regretul nostru, doar ca bune intenţii.
PLDM îşi exprimă siguranţa că, doar prin implementarea practică a acestor precondiţii de bază, s-ar putea crea premise reale de consolidare a forţelor politice responsabile în jurul obiectivului de depăşire a impasului politic şi asigurării unei noi şanse Republicii Moldova.”
08.12.2019
18:36
7507
VIDEO, FOTO // Vlad Filat a făcut ANUNȚUL așteptat de toți liberal-democrații. Ex-premierul a DEZVĂLUIT când REVINE în marea POLITICĂ
07.12.2018
10:38
4812
ULTIMATUMUL lui Năstase pentru PLDM și PL: „Nu NEGOCIEM cu nimeni nimic”. Oferta PPDA pentru liberali și liberal-democrați ca aceste formațiuni să NU participe la ALEGERI
09.10.2018
12:43
2952
Plahotniuc NU mai acceptă CONDIȚIONĂRI și anunță despre introducerea sintagmei „integrare europeană” în Constituție: „Termenul EXPIRĂ”
16.03.2017
15:15
3246
Liderii PAS, PPDA și PLDM susțin că Vlad Plahotniuc „încearcă să CORUPĂ” mai mulți funcționari europeni și americani
07.12.2016
07:30
37208
Detalii din DOSARUL Streleț vs. Dodon. Curtea de Apel a examinat RECURSUL ex-premierului
24.10.2016
14:00
4754
Se vor uni PPDA, PAS și PLDM untr-un BLOC ELECTORAL în perspectiva alegerilor parlamentare? Andrei Năstase clarifică lucrurile
15.09.2016
12:28
2911
Maia Sandu spune când va fi anunțat CANDIDATUL COMUN la alegerile prezidențiale
31.05.2016
10:59
2906
Ce se va întâmpla cu PLDM, când va avea loc Congresul partidului și cine va fi noul PREȘEDINTE? „Vom recunoaște GREȘELILE”
06.05.2016
11:11
10202
Tribuna: Astăzi e ziua de naştere a lui Vlad Filat. Vezi prin ce s-a REMACAT liderul PLDM în politica moldovenească!
26.04.2016
11:51
3399
DEPUTAT: „Nimeni nu va afla niciodată ADEVĂRUL despre jaful secolului”. Iată explicația
13.04.2016
10:41
3703
Un deputat, EXCLUS din fracțiunea PLDM. Este acuzat că „DUCEA POȘTA” majorității parlamentare
17.03.2016
10:50
8115
„Vlad Filat va fi ELIBERAT”. Avocatul său spune când se va întâmpla acest lucru
05.05.2026
17:11
21
Coinbase concediază 700 de angajați și pariază pe inteligența artificială într-o restructurare amplă
05.05.2026
15:47
287
Sentință la Chișinău într-un dosar de abuz de serviciu și delapidare: 14 ani de închisoare pentru un inculpat, prescrierea pedepsei pentru altul și internare psihiatrică pentru al treilea
05.05.2026
14:27
404
ULTIMA ORĂ, VIDEO // Guvernul Bolojan a fost DEMIS cu 281 de voturi! Ultimele cuvinte ale premierului demis înainte de vot
05.05.2026
12:41
414
Ex-executor judecătoresc și doi complici, pedepse cu închisoarea și interdicții pentru licitații trucate și vânzarea la preț derizoriu a unui apartament
05.05.2026
12:18
342
Republica Moldova găzduiește pentru prima dată seria de evenimente „Study in Europe”, pentru integrarea în Spațiul European al Învățământului Superior
05.05.2026
10:51
368
FOTO // Ediția 2 Romanian Property Investments Day: investitorii revin în București pentru noi proiecte
05.05.2026
10:45
390
Bărbat din Chișinău, condamnat la 4 ani de închisoare pentru hărțuirea sexuală a unei colege cu dizabilități de auz și vorbire
05.05.2026
10:27
427
Dorin Junghietu, discuții la Bruxelles cu UE și SUA despre securitatea energetică și proiectele strategice ale Republicii Moldova
05.05.2026
10:20
435
Cerșetoare din Chișinău, condamnată la 6 ani de închisoare pentru jaf într-un apartament din sectorul Botanica
05.05.2026
08:43
430
Horoscopul zilei 05.05.2026
05.05.2026
07:30
463
Șeful Nvidia, Jensen Huang, susține că inteligența artificială nu va distruge locurile de muncă, ci va crea milioane de joburi noi în SUA
05.05.2026
02:33
589
Guvernul SUA avertizează: vulnerabilitatea CopyFail expune la risc aproape toate versiunile moderne de Linux
05.05.2026
01:21
592
Cipul rival Nvidia, favorizat de OpenAI: Cerebras se pregătește de cel mai mare IPO tech al anului 2026
04.05.2026
22:45
543
Modelele de imagini IA, noul motor al creșterii aplicațiilor mobile, depășesc clar chatbot-urile în atragerea de utilizatori
04.05.2026
21:47
1355
Alarmă în Justiție: Amenințări cu MOARTEA și atacuri la adresa familiilor magistraților și procurorilor: „Aceste fapte trebuie stopate și sancționate”
04.05.2026
21:39
576
Hackerii exploatează în continuare vulnerabilitatea cPanel pentru a prelua controlul asupra a mii de site-uri web
04.05.2026
21:12
592
Startup-ul Sierra strânge 950 de milioane de dolari pentru a deveni standardul global în experiențe de client bazate pe AI
04.05.2026
20:36
608
Unicul expert al lui Elon Musk în procesul împotriva OpenAI avertizează asupra unei curse globale pentru AGI
04.05.2026
20:31
557
Cer senin și ușoară încălzire în Republica Moldova, marți, 05.05.2026
04.05.2026
19:38
578
Anthropic și OpenAI lansează vehicule de investiții pentru a accelera adoptarea serviciilor de inteligență artificială în marile companii
04.05.2026
19:11
572
41 de elevi din toată țara, premiați la Olimpiada Republicană de Geografie 2026 la Chișinău
04.05.2026
19:10
602
MEC a demis două educatoare și directorul interimar al grădiniței 133 din Chișinău după cazul de violență asupra copiilor
04.05.2026
18:50
645
Maia Sandu întărește cooperarea europeană împotriva traficului de droguri la summitul de la Erevan
04.05.2026
17:28
700
Liderii Europei, reuniți la Erevan pentru susținerea parcursului european al Republicii Moldova și a securității regionale
723
Nouă primării din raionul Rezina se unesc și primesc stimulente de 85 milioane de lei pentru dezvoltare
ULTIMA ORĂ, VIDEO // Guvernul Bolojan a fost DEMIS cu 281 de voturi! Ultimele cuvinte ale premierului demis înainte de vot
FOTO // Ediția 2 Romanian Property Investments Day: investitorii revin în București pentru noi proiecte
Alarmă în Justiție: Amenințări cu MOARTEA și atacuri la adresa familiilor magistraților și procurorilor: „Aceste fapte trebuie stopate și sancționate”
A estorcat cu mult cinism de la o educatoare circa 300.000 de lei, amenințând-o că va ajunge la închisoare pentru că i-ar fi „maltratat” copilul
1 MDL
1 EUR
20.16
1 USD
17.22
1 RON
3.88
1 RUB
0.23
1 UAH
0.39


Inapoi














