23:01:53 21.11.2018
 
Stiri

HARTA SALARIILOR // Câţi euro primeşti pe ora de muncă în fiecare ţară din Europa

Economie 11.04.2018 07:30 Vizualizări128761 Autor: Ziarul National
HARTA SALARIILOR // Câţi euro primeşti pe ora de muncă în fiecare ţară din Europa sursa: realitatea.net

Românii se află la coada clasamentului european în privinţa banilor primiţi pe ora de muncă. Potrivit unui raport Eurostat dat ieri publicităţii, doar bulgarii primesc mai puţin decât noi pentru o oră muncită.

Cel mai bine plătiți europeni sunt norvegienii, cu 51 euro pe oră, şi islandezii - 42,6 euro, în timp ce în spaţiul UE pe primele locuri se află danezii - plătiţi cu 42,5 euro.

Bine plătiţi sunt şi belgieni cu 39,6 euro, luxemburghezi cu 37,6 euro sau suedezii cu 36,6 euro pe ora de muncă.

Românii primesc, în medie 6,3 euro pe ora muncită, în creştere cu 15% anul trecut faţă de 2016.

Bulgarii nu încasează decât 4,9 euro pe oră.

Sursa: realitatea.net

Merită și prietenii tăi să știe ASTA!



Nicolae Murea 20.04.2018 16:45

Cat jeg si nesimtire sa scrieti asemenea stire . Unde dracului are neamtul 34 euro/ora inseamna 5700 euro/luna da probabil pe luna de pe cer .Franta amarata sa dea 36 euro x 170 ore / luna =6120 euro . Sunteti bolnavi

Marian 20.04.2018 21:48

Totul este minciună!

Daniel 21.04.2018 12:06

Ba tu care ai scris asta ! Esti in prost.

Daniela 21.04.2018 12:24

25€ Londra? ??? Doctori , avocati, manageri. ..probabil, dar cum rămâne cu preturile la chirii, taxe , asigurări la mașină, costul transportului public etc care îți ia aproape tot salariul. .. Nu mai publicați "stiri" false, unii le mai și cred. .

Angel 22.04.2018 21:09

6,3 € pe oră, la 8 ore pe zi/40 de ore pe săptămână/160 de ore pe lună înseamnă 1008 €, respectiv 4697 RON... Având în vedere că salariul minim în România este 1162 RON, respectiv 249 € pe lună, rezultă că de fapt câștigăm exact de 4 ori mai puțin decât estimarea din postare, adică 1,55 € pe oră... :D

SORIN NITA 23.04.2018 23:12

CUM S-A FĂCUT EVALUAREA?

Pompadour 24.04.2018 00:05

Eu inteleg ca nu suportati clica Dragnea & Co.dar daca vreti sa fiti credibili si, nu-i asa, cum va place sa credeti, superiori si onesti, nu mai mancati Kakat cu polonicul ! La o populatie de aproximativ 29 milioane de activi tariful orar in Franta oscileaza intre 7,60 euro net ( salariul minim pe economie) si 16 euro net ( salariul mediu pe economie ). Un profesor, hors classe, cu 38 de ani vechime, are un salariu net de 2900 euro. Dobitocilor !

Geoeges 24.04.2018 06:04

Ori sunteti tamiti, ori va faceti ?!!! In Franta salariul mediu pe ora este entre 12 si 16 € pe ora. Am pretentia ca am inteles sistemum de aici fiind de 40 de ani in tara lui rahat prajit...

DaniElle 25.04.2018 18:41

Minciuni! Lucrez legal in Spania, am 10 ani vechime in aceeasi firma, studii superioare, si iau 5€ pe ora.

Johny Duck 26.04.2018 03:44

Abureli de cea mai joasa speta... Eu lucrez cu contract full time la o firma din grupul Royal Mail , si cu 260 ore pe luna lucrate , abia ma ridic la 1700 lire. Cum sa se castige 25-26 de euro pe ora in Anglia? Sunteti niste tentative de reporteri.

Ghiță 01.05.2018 09:34

Bă, nătărăilor, da voi măcar vă dați seama ce publicați? De unde ați luat aşa date ? Cine a făcut astfel de sondaj ? Care au fost criteriile de evaluare ? Care categorii de muncitori au fost evaluate ? In Italia cu salariul mediu de 1500 de euro care este prețul pt o oră de muncă, ia socotiți și voi un pic. 1500÷160 ore = 9.35 euro/ora. Nu duceți lumea in eroare cu articolele voastre mincinoase. Înainte de a piblica ceva mai consultați surse originale si nu copiați ca maimuțele ceea ce vă este pe plac.