16:11:38 23.04.2026
Stiri

Expertul economic Viorel Gîrbu: Sectorul extern realizează o contribuție pozitivă la creșterea PIB în primul trimestru al anului

Economie 27.06.2019 15:30 Vizualizări1877
Expertul economic Viorel Gîrbu: Sectorul extern realizează o contribuție pozitivă la creșterea PIB în primul trimestru al anului

Conform datelor recente ale Biroului Național de Statistică PIB pe primul trimestru al anului a înregistrat o creștere de 4,4% în termeni reali pe serie brută și 4,1% pe serie ajustată sezonier.

Creșterea PIB în perioada de referință nu este una deosebită pentru Republica Moldova și se încadrează în tendințele manifestate din a doua jumătate a anului 2016.

Structura pe utilizări a PIB pe primul trimestru al anului totuși este una neobișnuită pentru țara noastră. Este cunoscut faptul că Republica Moldova este caracterizată prin două elemente care descriu situația precară din economia națională. Aceste elemente sunt ponderea mare în PIB a deficitului de cont curent și ponderea însemnată în PIB a remiterilor cetățenilor plecați temporar peste hotarele țării.

Aceste elemente se compensează reciproc, așa cum menținerea unui deficit comercial este posibilă doar cu condiția existenței unor surse de finanțare a acestuia, or, remiterile sunt o sursă importantă în acest sens. Realitatea descrisă mai sus este reflectată în conturile naționale printr-o contribuție negativă a sectorului extern la formarea PIB a țării și implicit ponderea însemnată în PIB a consumului final, realizat într-o proporție mare din importuri.

Datele primului trimestru ale anului curent sunt o excepție rar întâlnită în economia țării. Grație unui avans mult mai rapid al exporturilor față de creșterea importurilor realizata în această perioadă, contribuția sectorului extern la modificarea PIB pe primul trimestru al anului este una pozitivă. Or, doar menținerea unor ritmuri mult mai înalte de creștere a exporturilor față de importuri poate asigura prosperitatea economică a țării.



Analiză a expertului economic Viorel Gîrbu, publicată pe infodebit.md

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
23.04.2026 08:00 599 Horoscopul zilei 23.04.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.27 1 USD 17.25 1 RON 3.98 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte