Stiri

După sărbătoare, cu boli diareice acute la spital!

Social 22.04.2014 12:39 Vizualizări2973
După sărbătoare, cu boli diareice acute la spital! Sursa: www.prozeny.cz

Șaptesprezece persoane au ajuns la Urgență cu boli diareice acute, după ce au sărbătorit Paștele. Potrivit serviciului de presă al Spitalului de Urgență, pacienții ar fi făcut abuz de alimente, în urma cărora au făcut diaree.

Medicii spun că, în acest an, numărul celor care au mâncat mai mult decât se cuvine este mult mai mic comparativ cu anii precedenți. Mai mult, nimeni nu a cerut ajutorul specialiștilor pentru că s-ar fi intoxicat cu băuturi alcoolice.

În total, duminică și luni peste 1 300 de chișinăueni au cerut primul ajutor de la medici. Majoritatea s-au prezentat cu maladii cardiologice, cu suspecţii de sindrom coronarian acut, cu boli pediatrice și cu patologii neurologice.

Autor: Tatiana Scutaru
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.10 1 USD 17.45 1 RON 3.83 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri