Stiri

Dodon o COMITE din nou. După ce l-a luat gura pe dinainte în privința raportului pe care i l-a dat Țurcan de la CC, șeful statului l-a ÎNJOSIT și pe premierul Chicu: „Am luat decizia să mă ocup de aspectele ECONOMICE”

Economie 01.05.2020 19:25 Vizualizări17040
Dodon o COMITE din nou. După ce l-a luat gura pe dinainte în privința raportului pe care i l-a dat Țurcan de la CC, șeful statului l-a ÎNJOSIT și pe premierul Chicu: „Am luat decizia să mă ocup de aspectele ECONOMICE”

Președintele Igor Dodon susține că dânsul este cel care coordonează toate măsurile privind depășirea crizei economice în care s-a pomenit R. Moldova din cauza pandemiei de COVID-19 și nu premierul Ion Chicu.

Șeful statului s-a lăudat că anume el discută cu mediul de afaceri, iar după 15 mai, când va fi ridicată starea de urgență, va propune Guvernului R. Moldova un proiect de lege privind redresarea situației economice și ieșirea din criză.

„Avem acum criza pandemică, dar urmează o criză și mai mare. Cred că această criză economică va fi mult mai puternică, mai gravă ca cea COVID – 19. Trebuie să ne isprăvim cu această criză. Din acest motiv am luat decizia... Acum nu acord atât de mult timp ședințelor cu privire la coronavirus, de asta se ocupă premierul și ministrul Sănătății. Eu mă ocup de economie, de aspectele economice, vizite în teritoriu, întâlniri cu agenții economici. Asta pentru a vedea cum vom trăi după coronavirus. Oamenii de afaceri vin cu propuneri foarte bune, noi acumulăm aceste idei și după 15 mai voi propune guvernului un proiect de lege”, a spus Dodon în cadrul emisiunii „Președintele răspunde”.

Acesta a mai adăugat că R. Moldova nu se află într-o situație simplă, dar dânsul va scoate republica din criză.

„Pe de o parte, sunt blocate finanțările (asta în condițiile în care FMI a acordat deja 235 de milioane de dolari, iar UE susține că va acorda 100 de milioane de euro n.r.), iar pe de altă parte vom avea 3 000 – 4 000 de cetățeni care vor fi infectați cu COVID – 19. Pe lângă toate acestea, nu dea Domnul să avem și o criză politică. Faptul că noi ne vom descurca, am în vedere președintele și PSRM, sunt sigur. Vom ieși din această situație mai bine ca alții”, a afirmat Dodon.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.58 1 RON 3.83 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri