01:52:30 24.05.2026
Stiri

Deputat: „Mulți vor să ASCUNDĂ ADEVĂRUL despre 7 aprilie. Cei care au maltratat tinerii sunt avansați în funcții”

Politică 07.04.2016 15:34 Vizualizări1950
Deputat: „Mulți vor să ASCUNDĂ ADEVĂRUL despre 7 aprilie. Cei care au maltratat tinerii sunt avansați în funcții”

Liberal-democratul Vadim Pistrinciuc regretă că, după șapte ani de la evenimentele din 7 aprilie 2009, unii politicieni și unele persoane cu funcții de răspundere nu au înțeles importanța acelor evenimente când în stradă au ieșit zeci de mii de oameni. Acesta își dorește ca guvernarea de astăzi să plece urechea la doleanțele oamenilor din prima, fără a se ajunge la violențe, așa cum s-a întâmplat acum șapte ani.

„7 aprilie reprezintă o lecție pentru R. Moldova, este o lecție pentru țară, pentru națiune. O lecție care a arătat că cetățenii au dreptul și pot să protesteze. Cetățenii au arătat că nu pot să rabde anumite lucruri. Din păcate, vedem că astăzi cei care tremurau atunci prin culoarele puterii au prins la curaj și iarăși se dedau la fel de fel de învinuiri, scenarii. Aceștia nu înțeleg că protestele de atunci au fost provocate de putere care a ignorat voința și vocea cetățenilor”, a declarat vicepreședintele PLDM astăzi, după ședința Legislativului.

Pistrinciuc nu știe dacă se va afla vreodată adevărul despre evenimentele din aprilie 2009, atunci când în comisariatele de poliție au fost maltratați sute de tineri, iar ulterior au fost judecați de unii magistrați veniți la fața locului.

„Nu știu când se va afla tot adevărul. Cu siguranță că pentru mine este clar că mulți vor să ascundă acest adevăr. Cu siguranță că au fost mulți profitori de pe urma evenimentelor din aprilie 2009. Cetățenii și tinerii care au participat la acele proteste au dreptul să judece toată clasa politică actuală. Cel mai grav este că mulți oameni care au participat la maltratarea tinerilor nu doar că nu-s cercetați, dar chiar avansați în funcții. Este pe seama acestei majorități că a promovat aceste persoane”, a zis deputatul.

Liberal-democratul speră că în R. Moldova nu vor mai avea loc astfel de violențe, de pe urma cărora să aibă de suferit oamenii care vor o viață mai bună. „Poporul nu poate fi supus. Sper că niciodată nu se va ajunge la violențe, iar guvernarea ar trebui să înțeleagă din prima doleanțele oamenilor”, a conchis acesta.

La rândul lor, socialiștii au acuzat România de organizarea evenimentelor din aprilie 2009 și au afirmat că a fost o lovitură de stat. „Toate acţiunile de atunci au avut loc sub drapelele „României Mari”, însoţite de strigăte din mulţime precum că „nu avem nevoie nici de preşedinte, nici de Parlament, or le avem pe toate la Bucureşti!”. Aducem la cunoştinţă că ancheta a stabilit persoane care au instigat la aceste acţiuni, dar care n-au fost atrase la răspundere”, se arată într-o declarație a socialiștilor.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
23.05.2026 08:30 637 Horoscopul zilei 23.05.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.16 1 USD 17.36 1 RON 3.84 1 RUB 0.25 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte