08:27:45 18.05.2026
Stiri

CRIZA DIN CRIMEEA. Obama şi Putin au vorbit 90 de minute la telefon

Știri 02.03.2014 20:04 Vizualizări1234
CRIZA DIN CRIMEEA. Obama şi Putin au vorbit 90 de minute la telefon gandul.info

Barack Obama şi Vladimir Putin au avut o discuţie telefonică ce a durat 90 de minute, în care preşedintele SUA i-a explicat liderului de la Kremlin că încalcă în mod clar mai multe tratate internaţionale la care Rusia este parte, prin trimiterea de trupe în Crimeea, scrie gandul.info.

Obama l-a avertizat pe Putin că dacă continuă agresiunea, Rusia va fi izolată politic şi economic şi i-a cerut să retragă cât mai repede militarii înapoi în bazele ruseşti din Crimeea. De cealaltă parte, Putin a spus că Rusia îşi rezervă dreptul de a interveni în Crimeea, dar şi în estul Ucrainei, pentru a apăra vieţile şi interesele etnicilor ruşi care trăiesc acolo. Putin i-a spus lui Obama că au loc acţiuni provocatoare ale utlra-naţionaliştilor ucraineni, care sunt sprijinite de noile autorităţi de la Kiev.

Conform Casei Albe, convorbirea Putin-Obama a durat 90 de minute. Obama s-a arătat îngrijorat faţă de „violarea clară de către Rusia a suveranităţii şi integrităţii teritoriale a Ucrainei, care este o încălcare a legii internaţionale, inclusiv a obligaţiilor Rusiei faţă de Carta ONU, dar şi a acordului militar cu Ucraina, din 1997, şi este în neconcordanţă cu Memorandumul de la Budapesta, din 1994 şi cu Actul Final de la Helsinki. SUA condamnă intervenţia militară a Rusiei pe teritoriul Ucrainei", conform unui comunicat al Casei Albe.

Obama i-a cerut lui Putin să reducă tensiunea, să retragă forţele armate în bazele din Crimeea şi să se abţină de la o intervenţie în alte zone ale Ucrainei.

„Am afirmat consistent că recunoaştem adâncile legături istorice şi culturale ale Rusiei cu Ucraina şi nevoia de a proteja drepturile etnicilor ruşi şi ale populaţiilor minoritare din Ucraina. Guvernul ucrainean a arătat clar angajamentul de a proteja drepturile tuturor ucrainenilor (...) şi noi vom continua să îi convingem să facă acest lucru", mai arată comunicatul Casei Albe.

SUA au anunţat de asemenea că nu vor mai participa la discuţiile pregătitoare pentru summitul G-8 şi că va avea consultări urgente cu partenerii din COnsiliul de Securitate al ONU, din NATO, din OSCE dar şi cu semnatarele Memorandumului de la Budapesta.

Obama i-a mai spus lui Putin că, dacă este îngrijorat de soarta etnicilor ruşi din Ucraina, ar trebui să deschidă consultări paşnice cu Guvernul Ucrainei şi prin trimiterea de observatori internaţionali ai ONU sau OSCE, din care Rusia face parte. Obama i-a cerut lui Putin să deschidă dialogul cu autorităţile ucrainene, chiar şi sub mediere internaţională, la care SUA sunt gata să ia parte.

Obama l-a avertizat pe Putin că, dacă continuă cu încălcarea legilor internaţionale, se va ajunge la izolare politică şi economică. Preşedintele SUA a mai spus că se va consulta cu aliaţii, cu Guvernul Ucrainei şi cu FMI, pentru a ajuta noul Guvern de la Kiev să atingă stabilitatea financiară, să sprijine reformele şi să organizeze alegeri.

De cealaltă parte, liderul de la Kremlin i-a transmis şefului administraţiei americane că şi-a rezervat dreptul de a apăra interesele ruseşti în Crimeea şi în estul Ucrainei. Obama s-a declarat preocupat în privinţa oricărui plan de intervenţie în Ucraina, potrivit Reuters.

În replică, Putin s-a arătat îngrijorat de acţiunile „provocatoare criminale" ale extremiştilor de dreapta, care ar fi susţinute de autorităţile de la Kiev.

„În replică la îngrijorarea arătată de Obama cu privire la planurile unei posibile folosiri a forţelor armate ruseşti pe teritoriul Ucrainei, Putin a atras atenţia faţă de acţiunile provocatoare, criminale ale ultranaţionaliştilor, încurajate în esenţă de autorităţile de la Kiev", se arată într-un comunicat al Kremlinului.

Putin a subliniat că există ameninţări reale la viaţa cetăţenilor ruşi de pe teritoriul Ucrainei şi că, dacă violenţele se extind în regiunile estice ale Ucrainei şi în Crimeea, Rusia îşi rezervă dreptul de a îşi proteja interesele proprii şi pe cele ale vorbitorilor de rusă care trăiesc acolo.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
18.05.2026 08:24 2 Horoscopul zilei 18.05.2026
17.05.2026 08:28 767 Horoscopul zilei 17.05.2026
Top stiri
17.05.2026 08:28 758 Horoscopul zilei 17.05.2026
16.05.2026 08:02 925 Horoscopul zilei 16.05.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.16 1 USD 17.30 1 RON 3.86 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte