CONFIRMAT // Funcţia de procuror general ar fi fost VÂNDUTĂ cu 2 000 000 de dolari în 2009. Martori sunt Veaceslav Platon şi Untilă. Ambasadorul SUA a fost informat imediat
![Vizualizări](/img/eye.jpg)
![CONFIRMAT // Funcţia de procuror general ar fi fost VÂNDUTĂ cu 2 000 000 de dolari în 2009. Martori sunt Veaceslav Platon şi Untilă. Ambasadorul SUA a fost informat imediat](/getimages/620x2000x2/large/ac677eaf70553c266433f8e78aed0581.jpg)
Fostul premier Vlad Filat confirmă că în 2009 funcţia de procuror general, care i-a revenit, potrivit partajării politice, Alianţei „Moldova Noastră", condusă de Serafim Urechean, ar fi fost vântută cu 2 000 000 de dolari. Astfel, în această funcţie a fost numit Valeriu Zubco, care ar fi fost omul lui Vlad Plahotniuc.
Potrivit lui Filat, despre acest lucru i-au comunicat foştii deputaţi Veaceslav Platon şi Veaceslav Untilă, ultimul fiind actualmente director ANRE.
„În 2009, la mine acasă a fost Untilă cu Platon. Eu nu cunoșteam că va veni cu Platon, pe atunci era deputat. Primul m-a telefonat, au venit după ora 23:00. Mesajul a fost unul direct.
S-a decis vânzarea funcției de procuror general contra unei sume de 2 milioane de euro. S-a decis ca această candidatură să fie din partea lui Urecheanu, dar de fapt era a lui Plahotniuc – Zubco, care este cumnat cu cel care este acum președinte al raionului Ialoveni, Ghenadie Sajin.
Ei au încercat să împiedice această numire. După întâlnirea cu ei, am avut o discuție cu ambasadorul american. Noi discutam deseori la ore târzii sau prea devreme. Eu i-am spus situația, iar dânsul mi-a zis că e grav, dar până la urmă este decizia voastră”, a declarat Filat, în cadrul primului său interviu oferit din detenție postului „Tv8”.
Amintim că Zubco a fost numit în funcţia de procuror general în octombrie 2009. Acesta a fost demisi la 21 ianuarie 2013, după ce s-a aflat de incidentul din rezervația Pădurea Domnească. Acesta ar fi tăinuit vânătoarea din 23 decembrie 2012, soldată cu moartea omului de afaceri Sorin Paciu.
![](/getimages/620x2000x2/large/bc4d7f71c6e7d33d29c7eba3b6819208.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/014c607e3ac6e378ed41876d8a392de1.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/7f7aa43a7e5c183312d447b633d670ef.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/0db264e119145b7b381c4c668c6396b5.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/7b27e7b242c083143fd60e3282ff938b.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/6677abb2196d1d2f5e67dd3a371af5f4.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/028d5d41cb46ada355b3e4c810254ad4.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/5221a958e6063cb3800fc46baadc1ad1.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/1999aefbe4c4f07892116c5aa69cb1e2.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/49960c6e7b0651a0491d8fa37fe0da69.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/1ab9529d34b67927eb76009c9b83a990.png)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/7593460a586f33d36fb0d5f733d4954d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)